Edit
Exodus: Gods and Kings (2014) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Ridley Scott

Writing Credits  

Adam Cooper ... (written by) &
Bill Collage ... (written by) and
Jeffrey Caine ... (written by) and
Steven Zaillian ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
Nun
...
...
...
...
Expert
...
...
Ramses' Grand Vizier
...
Miriam
...
...
Aaron
...
Ramses' Scribe
...
Viceroy Hegep's Aide
Hal Hewetson ...
Gershom
...
Stonework Guard
...
Abiram
...
Dathan
Jonathan Rod ...
Tribesman (as Jonathan Rodriguez)
Maykol Hernández ...
Drover
...
Jethro
...
Architect
Nicholas Khan ...
Firepit Guard
Phil Perez ...
Egyptian Soldier
...
Grain Store Guard
...
Jethro's Sister
...
Egyptian Soldier #1
Anthony Rotsa ...
Egyptian Soldier #2
Ayoub El Hilali ...
Egyptian Soldier #3
Alejandro Naranjo ...
Egyptian Soldier #4 (as Salvador Alejandro Naranjo Jimenez)
Miguel G. Borda ...
Ramses' Gate Guard
Rest of cast listed alphabetically:
...
Divisional Commander (uncredited)
Emmanuel Akintunde ...
Moses' General (uncredited)
Amin Ali ...
Nadir, Fan Handler (uncredited)
...
Egyptian Civilian Lower Class (uncredited)
Simran Singh Buttar ...
Egyptian Civilian 1 (uncredited)
Kiko Castro ...
Farmer & Son (uncredited)
...
Egyptian Civilian (uncredited)
Chloe Edmonds ...
Israelite (uncredited)
...
Palace Guard 2 (uncredited)
Pedro Galindo ...
The Old Shepherd (uncredited)
Melissa Galloway ...
Middle Class Egyptian (uncredited)
David Georgiou ...
Moses' Army (uncredited)
...
Moses' Army (uncredited)
...
Fan Handler (For Ramesses II) (uncredited)
Leigh Holland ...
Moses' Army (uncredited)
Joshua Johnson ...
Young Priest (uncredited)
...
Divenal commander (uncredited)
Kenny Knight ...
Purification Master (uncredited)
Simone Liebman ...
Israelite (uncredited)
Tyrone Love ...
Royal couturier (uncredited)
Adrián López ...
Village man (uncredited)
Barrie Martin ...
Moses' Army (uncredited)
...
Moses' Army (uncredited)
...
Royal Servant (uncredited)
Haaris Mirza ...
High Priest (uncredited)
...
Scientist (uncredited)
...
Palace Musician (uncredited)
Sunny Nersian ...
Egyptian Middle Class Civilian (uncredited)
...
Angry Egyptian (uncredited)
María Pedroviejo ...
Egypt Woman (uncredited)
Laurent Plancel ...
Palace Guard (uncredited)
Juan Poveda ...
Slave Master (uncredited)
Joseph G. Quinn ...
Hanm (uncredited)
Pepe Roma ...
The First Man (uncredited)
...
Moses' Mother (uncredited)
...
Egyptian Civilian (uncredited)
...
Moses' Army (uncredited)
...
Assassin (uncredited)
Georgie-May Tearle ...
Civilian (uncredited)
Jane Thorne ...
Leper Woman (uncredited)
Roland Watson ...
Israelite Man (uncredited)

Produced by 

Mark Albela ... producer: Spain
Peter Chernin ... producer
Mohamed El Raie ... producer: Egypt
Mark Huffam ... producer
Teresa Kelly ... associate producer
Denise O'Dell ... producer: Spain
Mary Richards ... line producer: UK
Michael Schaefer ... producer
Ridley Scott ... producer
Hisham Soliman ... executive producer: Egypt
Mirel Soliman ... assistant producer: Egypt
Adam Somner ... co-producer
Jenno Topping ... producer
Heather Willman ... stereo producer: Dimension X
Sebastián Álvarez ... line producer: Canary Islands (as Sebastián Álvarez Castro)

Music by 

Alberto Iglesias ... (music by)

Cinematography by 

Dariusz Wolski ... director of photography

Film Editing by 

Ali Degismis ... co-editor
Billy Rich ... film editor

Casting By 

Nina Gold
Sandra Mooney

Production Design by 

Arthur Max

Art Direction by 

Ravi Bansal ... (MPC)
Alex Cameron
Alejandro Fernández
Gavin Fitch
James Lewis
Luigi Marchione
Óscar Sempere
Hayley Easton Street
Ashley Winter
Matt Wynne

Set Decoration by 

Celia Bobak
Pilar Revuelta

Costume Design by 

Janty Yates

Makeup Department 

José Abad ... assistant makeup artist
Eli Adánez ... makeup artist: crowd (as Elisabeth Adánez)
Natalia Aguilar ... make-up artist: stunts & extras
Kat Ali ... makeup artist
Lucy Allen ... hair trainee: crowd, dailies / makeup trainee: crowd, dailies
Isabel Auernheimer ... makeup artist: crowd
Inma Azorin ... hair stylist: crowd / make up artist: crowd
María Digna Balsa ... makeup trainee
Arturo Balseiro ... prosthetic effects 2nd supervisor (as Arturo Balceiro)
Liz Barlow ... prosthetic artist
Jen Barreiro ... junior makeup artist: crowd
Orlando Bassi ... wigmaker
Ivan Bejarano ... sculptor and painter / special makeup effects artist
Marie-Claire Belleville ... wig maker
Ricci-Lee Berry ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Jessica Brooks ... make up artist: Stunts
Nicola Buck ... hair stylist: stunts / makeup artist: stunts
Jana Carboni ... key makeup artist
Alma Casal ... makeup artist
Punam Chhatralia ... stand-by contact lens optician
Helen Conroy ... makeup artist: dailies
Alexis Continente ... hair stylist
Carolyn Cousins ... hairstylist: stunts / make up artist: stunts
Robb Crafer ... makeup artist
Olga Cruz ... hair stylist: crowd
Montse Damas ... additional makeup artist / makeup artist: stunts
Lizzie Davies ... junior makeup artist: crowd
Linda DeVetta ... makeup artist (as Linda De Vetta)
Lynn Doron ... make up & hair trainee: crowd
Audrey Doyle ... makeup artist
Jenna Roseanne Drew ... makeup artist: crowd, dailies (as Jenna Wyatt)
Polly Earnshaw ... makeup artist
Tina Earnshaw ... makeup designer
Cecilia Escot ... makeup artist: crowd
Nana Fischer ... hair designer
Giorgio Galliero ... make up & hair trainee: crowd
Erika García ... make up artist daily
Jesús García ... trainee hair assistant
Andy Garner ... special makeup effects artist
Tono Garzón ... makeup artist: crowd
Andre Gilbert ... special makeup effects sculptor
Elvira Granados ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Bárbara Guerrero ... junior make-up artist, crowd
Nelly Guimaras ... prosthetics makeup artist
Alex Harper ... prosthetics makeup artist
Peter Hawkins ... senior animatronic designer
Jorge Hernández Lobo ... makeup artist: crowd dailies spain unit
Teresa Hinton ... hairdresser
Monika Hübert ... makeup and hair:stunts - Spain unit
María Illobre ... makeup artist: crowd
Martin Jago ... animatronics designer
Lucie Blundell Jones ... hair trainee
Angela Kiely ... makeup artist: crowd
Denise Kum ... hair stylist: stunts / makeup artist: stunts
Anthony Lilley ... hairdresser
Laura Lilley ... makeup artist: crowd
Esther Liébana ... makeup and hair: crowd / makeup artist: crowd
Sebastian Lochmann ... special makeup effects sculptor
Matthew MacMurray ... animatronics designer
Eva Marieges Moore ... key hairdresser (as Eva Marieges)
Ray Marston ... wigmaker
Concha Martí ... makeup artist: crowd
Claire Matthews ... hairdresser: Egypt filming
Nuria Mbomio ... makeup/hair artist: crowd
Polly McKay ... prosthetic artist: dailies
Kirsty Mcqueen ... assistant makeup artist
Charlotte Mileham ... hair and make up trainee
Sian Miller ... hair stylist (as Sian Turner) / makeup artist (as Sian Turner)
Victoria Money ... make-up artist: stunts
Natalia Montoya ... makeup artist: crowd
Ángela Moreno ... junior makeup artist: crowd
Raquel Munuera ... makeup artist: crowd
Aisling Nairn ... key makeup artist
Daniele Nastasi ... trainee makeup & prosthetics
Sandra O'Brien ... hairdresser
Sharon O'Brien ... makeup artist: day player
Conor O'Sullivan ... prosthetics supervisor
Jane Oginsky ... junior makeup artist
Juan Olmo ... makeup artist: crowd
Mariló Osuna ... makeup artist: crowd
Marc Pilcher ... key crowd hairdresser
Amber Pitkin ... makeup trainee
Diego Prestopino ... additional makeup artist
Inma Ramos ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Kristin Rasch ... makeup artist: crowd
Adrian Rigby ... makeup artist: crowd
Nora Robertson ... makeup artist
Darren Robinson ... animatronics/makeup effects artist
Luigi Rocchetti ... makeup artist
Saray Rodríguez ... makeup artist: crowd
Alex Rouse ... wigmaker
Rubén Samos ... makeup artist: crowd
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens coordinator
Rubén Serra ... prosthetic effects technician
Lucy Sibbick ... prosthetic makeup artist
Matteo Silvi ... makeup artist
Stephanie Lynne Smith ... daily make up artist
Karmele Soler ... makeup artist: crowd
Christine Sterritt ... wig maker
Susana Sánchez ... hair supervisor: crowd / makeup supervisor: crowd
Sandra Tejedor ... makeup artist: crowd
Eduardo Torres ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Robert Trenton ... 2nd prosthetic supervisor
Pippa Woods ... hair stylist: stunts / makeup artist: stunts
Raquel Álvarez ... prosthetic makeup artist
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)

Production Management 

Mercedes Barbod ... unit manager: Canary Islands
Yousaf Bokhari ... unit production manager: Canary Islands
Nick Fulton ... production manager: UK
Sergio Gil Alonso ... assistant production manager
James Grant ... production manager
Tobin Hughes ... unit manager
Janine Modder ... unit production manager
Toni Novella ... unit production manager: Almeria
Alberto Poveda ... unit manager
Juanlo Prada Garrudo ... assistant unit production manager
Samer Salah ... production manager: Egypt
James Smith ... production manager: second unit
May Braido ... 3d production manager: 3ality (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Laura Alted ... third assistant director
Diego Betancor ... crowd assistant director
Tom Browne ... second assistant director: floor
Anna Capdevila ... third assistant director
Glen Carroll ... third assistant director: main unit
Luis Casacuberta ... first assistant director: second unit
Maguy R. Cohen ... second assistant director: crowd (as Maguy J.B. Cohen)
William Dodds ... first assistant director: underwater unit
Sekani Doram ... third assistant director: crowd
Taha El Hakem ... assistant director: Egypt Team
Jesus Espin ... third assistant director
Laura García Alonso ... floor runner (as Laura García)
Emmanuel Granados ... third assistant director
Lee Grumett ... first assistant director
Maria Herrera ... crowd third assistant director
Katharina Hofmann ... second assistant director: crowd
Christian Labarta ... third assistant director: Spain
Carley Lane ... second second assistant director
Ben Lanning ... second second assistant director: second unit
Robert Madden ... second assistant director: Crowd UK
Óscar Manero ... second second assistant director: second unit
Emilio Martínez-Borso ... third assistant director
Jairo Murray ... second assistant director
David Orpheus ... crowd pa
Samuel Thomas Powell ... first assistant director: second unit
Marc Rial ... third assistant director
Gary Richens ... third assistant director: stunts/chariots/riders
Carlos Rosal ... third assistant director
Luke Scott ... second unit director
Mahmoud Shoukry ... assistant director: Egypt
Jo Tew ... second assistant director
Carmen Tudela ... crowd assistant director
Carles Velat Angelat ... third assistant director
Edgar Vicho ... third assistant director
Marcos Medina Von Levetzow ... third assistant director: crowd
Laura Wootton ... assistant director: crowd

Art Department 

Juan Aguirre ... property master
Emad Al Khodary ... art director: Egypt (as Emad El Khodary)
Jamie Alcock ... props
Yasmin Alvarez ... art department assistant
Eleanor Andrews ... trainee propmaker
Sergio Ardura ... upholstery
Will Ayres ... dressings props
Matthew Babb ... trainee prop
Ray Barrett ... construction manager
Caroline Barton ... trainee propmaker
Angel Beleño ... workshop supervisor: action vehicles
Emily Bick ... prop maker
Andrea Borland ... senior draughtsperson
Faye Brothers ... assistant buyer
Barry Brown ... rigger
Jim Buchan ... prop modeller
Ken Burnett ... props
Julian Caldow ... concept illustrator
Francisco Campaña ... painter: action vehicles
Steve Carling ... stand-by carpenter
Chester Carr ... junior modeler
Fermin Chacon ... apprentice prop maker: action vehicles
Robert Channon ... scenic painter
Po Sing Chu ... concept artist
Puerto Collado ... assistant set decorator: Spain
Jon Colson ... greens chargehand
Karl Colson ... greensman
Fernando Contreras Díaz ... carpenter
David Conway ... prop dresser
Sophie Coombes ... hand prop buyer
Emma Crean ... assistant horse tack modeller (as emma paterson)
Charlotte Crosbie ... buyer: horse armor and dressing
Pepe Del Pino ... prop maker: action vehicles
Stephen Delahunt ... rigger
Jim Dines ... boat builder
Luis Doce ... set dresser
Graham Docherty ... leatherworker: vehicles
April Dutton ... trainee propmaker
Jack Dyer ... construction buyer
James Enright ... asset producer
Jonathan James Evans ... dressing propman
Kerril Fahy ... prop modeller (as Kerril Fahv)
Benjamín Fernández ... supervising art director
Jeff Finch ... plasterer
Bruno Fito ... prop dressing: action vehicles
Claire Fleming ... set decoration draughtsman
Kim Frederiksen ... concepts artist
Tony Galindo ... prop maker: action vehicles
Mario Garcia ... assistant prop maker: action vehicles
Leanne Geddes ... dyer breakdown artist
Héctor Gil ... stand-by props
Philip Gilmore ... assistant art director: action vehicles
Sarah Ginn ... vehicles draughtsman: standby chariots
Alan Gooch ... head of department painter
Larry Gooch ... charge hand painter
Amy Cooper Goodrich ... trainee propmaker
Matthew Gray ... senior art director
Gary Greenham ... stand-by props
Abi Groves ... assistant set decorator
Gym Halama ... supervising painter: action vehicles
Wesley Harland ... props
Joseph Harlow ... prop modeller
Helen Harris ... trainee sculptor
Kevin Harris ... location construction manager
Juan Carlos Herrera ... assistant prop maker: action vehicles
Felicity Hickson ... art department coordinator / graphic designer
Andrew Hodgson ... sculptor (as Andrew Eric Hodgson)
Roger Holden ... key greensman
Will Holden ... second key greensman
Marc Homes ... supervising art director
Jonathan Houlding ... art director: set decoration
Sarah Hunt ... construction coordinator
Valentín Isakov ... props
Mar Izquierdo Pombar ... set decoration coordinator: Spain
Vincent Jenkins ... concept artist
Jose Francisco Jiménez ... prop maker: action vehicles
Charlie Jones ... propmaker
Mike Jones ... sculptor
Martin Kane ... chargehand stand-by greens
Samantha Kelm ... trainee modeller
Stephen Kill ... leatherworker: vehicles
Jody King ... hod sculptor
Sergio Kolomiyets ... assistant props
Carol Kupisz ... graphics designer
Nadezda Kuzmina ... concept artist (as Nadia Mogilev)
Robin Lawrence ... props
Andrew Laybats ... prop painter
Charlotte Leatherland ... assistant art director (as Charles Leatherland)
Adam Lewis ... chargehand greensman
Gabriel Liste ... set decorator art director
Merixell Lombana ... art department coordinator canary islands
David London ... armourer/modeller
Steve Loveday ... sculptor
Alfredo Lupo ... jr. draftsman
Javier López Antía ... props storeman
Elena Machado Hernández ... set decoration buyer (as Elena Machado Hernandez)
Luigi Marchione ... art director: set decoration
Gary Martin ... dressing props
Elisabeth Martirena ... breakdown artist (as Elizabeth Martiarena) / painter (as Elizabeth Martiarena) / textile breakdown artist (as Elizabeth Martiarena)
Diana Marzal ... stand-by props
Alice Masson-Taylor ... assistant buyer
Mara Matey ... assistant set decorator: Spain
Alice Mayhew ... art department assistant
Christian McDonald ... props: supervising storeman / supervising storeman
Scott McInnes ... concept artist
Norah McKeogh ... chariots coordinator
Amy Meakin ... prop department coordinator
Rob Menzer ... sculptor
David Merryweather ... 3d modeller
Steven Messing ... senior illustrator
Dean Morris ... props
Steven Morris ... assistant property master
Pedro Moura ... junior draughtsman
Kan Muftic ... concept artist
Ben Munro ... stand-by art director
Eddie Murphy ... construction carpenter
Kate Murray ... vehicles
Neil Murrum ... supervising dressing prop
Florian Müller ... assistant art director
Carlos Nieto Lopez ... concept artist
Daniel Nussbaumer ... draughtsman
Paul Oatway ... changehand props
José María Ortega ... painter
Russell Oxley ... scenic artist
Carmine Palmentieri ... painter
Marcela Payà ... fabric dyer
Dan Pitt ... prop making buyer
Adrian Platt ... chargehand dressing props
Amelia Price ... set decoration coordinator
Gemma Randall ... assistant graphic artist
Pilar Revuelta ... co-set decorator
Catriona Rings ... prop maker
Ewan Robertson ... props
Quinn Robinson ... assistant art director / draughtsman
Chris Rosewarne ... concept artist
Iñaki Rubio ... prop buyer
Markus Ruiz ... painter
Rocio Sainz Herrero ... assistant art director
Jesus Sallabera ... prop maker: action vehicless
Paul Scotson ... prop modeller
Óscar Sempere ... art director: Spain
Stacey Simmons ... production technology manager
Tom Sinden ... armourer/modeller
Rebecca Slade ... set decoration assistant
Thomas Smith ... props
Robert Stannage ... prop finisher
Sebastian Sue ... senior standby propmaker
Bgi Supplies ... horse armour/props
Anthony Szuch ... drapesmaster
Sara Taddei ... art department assistant / graphics assistant
Sophie Tarver ... props
David Temprano ... draughtsman: Spain
Richard Thomas ... armoury modeller/standby
Jonathan Tidmarsh ... prop making runner / trainee model maker
Clemente Torres ... props
Oscar Troitiño ... assistant supervising art director
Luis Valleaguado ... draughtsman: Spain
Richard Van Den Bergh ... key prop maker
Ivan Vera ... carpenter
Dan Walker ... armory concept artist
Roger Walker ... senior sculptor propmaking
Amanda Ward ... scenic painter
Sarah Watts ... art department assistant
Rebecca White ... junior draughtsman
Terry Whitehouse ... prop maker
Rufus Wilkes ... supervising prop maker: action vehicles
Tracey Wilson ... storyboard artist (as Sarah Wilson)
Dennis Wiseman ... property master
Harvey Woodward ... scenic artist
Scott A. Riley ... props (uncredited)
Rut Villamagna ... props (uncredited)
Helen Yates ... trainee propmaker (uncredited)

Sound Department 

Hugo Adams ... foley editor
Jorge Adrados ... sound mixer: second unit
Dafydd Archard ... sound mix technician
David Betancourt ... adr mixer
Peter Burgis ... foley artist
Francisco Juan Burguillo ... assistant sound
Derek Casari ... adr stage engineer
Ben Chick ... foley recordist
Cristiano Ciccone ... re-recording sound mixer: foreign version
Alayn Crespo ... boom operator
Nick Del-Molino ... assistant sound editor
Gary Dodkin ... key boom operator
Lloyd Dudley ... boom operator
Michael Fentum ... sound designer
Dani Fontrodona ... boom operator
Peter Gleaves ... adr mixer
James Harrison ... sound designer
Andrea King ... foley artist
Jack Leary ... sound department runner
Jaime Llanos ... boom operator: second unit (second unit)
David Lucarelli ... adr recordist
Paul Massey ... re-recording mixer
Tim Maxwell ... sound transfer
Adam Mendez ... foley mixer
Chris Navarro ... adr mixer
Emma-Louise Payne ... sound department runner
Becki Ponting ... supervising crowd editor
John Soukup ... sound transfer recordist
David Stephenson ... sound mixer
Jack Stew ... foley artist
Jason Swanscott ... foley artist
Oliver Tarney ... sound designer / supervising sound editor
Rachael Tate ... dialogue & adr supervisor
Mark Taylor ... re-recording mixer / sound effects editor
Max Walsh ... sound mix technician
Matilda Wylie ... sound department runner
Jeannine Guenther ... ADR mixer (uncredited)
Sophia Hardman ... sound assistant (uncredited)
Robert Karlsson ... dolby sound consultant (uncredited)
Sarath Mohan ... sound mixer: india (uncredited)
Mark Sheffield ... international versions (uncredited)
Peter Warnock ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Mariano Alvarado ... special effects technician
Csaba Bagossy ... special effects assistant
Gergö Bajczár ... special effects assistant
Jonathan Bickerdike ... special effects technician
Caimin Bourne ... special effects on-set supervisor
Paul Brady ... senior special effects technician
Eloy Cervera ... special effects technician
Anthony S. Ciccarelli ... special effects senior technician
Sean Clarke ... special effects
Simon Cockren ... special effects floor supervisor: second unit
Maria Corbould ... special effects buyer (as Maria Pudlowska)
Neil Corbould ... special effects supervisor
Pau Costa ... special effects supervisor: Spain
Aaron Crowe ... special effects trainee
Michael Durkan ... senior special effects technician
Andrew Ellwood ... special effects assistant
Nicholas Ellwood ... special effects assistant
David Eves ... sfx workshop supervisor
Raymond Ferguson ... workshop supervisor
Alex Freeman ... special effects
Chris Giles ... special effects technician
Gergely Glovotz ... special effects assistant
Charlie Graovac ... special effects trainee
Raquel Guirro ... prosthetics technician: Creatures Inc.
Sven Harens ... senior special effects technician
Stuart Heath ... prep supervisor: UK
Christopher Hubbard ... special effects assistant
Sean Kenrick ... special effects technician
Steve Knowles ... senior special effects technician
Thomas Lloyd ... special effects technician
Steven Lovell ... matchmove artist
Kevin Lumley ... special effects technician
Jason Marsh ... senior sfx technician
Carmen Martín ... special effects technician
Kevin Mathews ... sfx wire supervisor
Tom Mcloughlin ... special effects assistant
Rupert Morency ... special effects assistant technician
Chris Motjuoadi ... special effects technician
Julio Navarro ... special effects senior technician
Ellie O'Rourke ... special effects trainee
Kristan Paul ... special effects trainee
David Payne ... senior special effects technician
Pablo Perona ... special effects makeup (as Pablo Perona Navarro) (May Effects Supervisor)
Dave Poole ... special effects senior technician
Roderick Pulis ... special effects technician
Bob Reader ... special effects driver
Esteban Roma ... special effects technician
Steve Scott ... special effects
Juan Serrano ... Prosthetic technician: CREATURES INC.
Darren Shearwood ... special effects technician
Hayden Sheridan ... special effects assistant
Lucía Solana ... special effects makeup (May Effects Supervisor)
Victoria Stokes ... special effects coordinator
Jody Taylor ... lead senior technician
Joel Vitow ... special effects technician
David j Watson ... special effects floor supervisor (as David Watson Jr.)
Alistair Williams ... special effects
Hayley J. Williams ... special effects assistant supervisor
Victoria Williams ... Senior special effects tech
Stuart Wishart ... senior special effects technician
Lucia Zapata ... assistant to special effects coordinator

Visual Effects by 

Aurelia Abate ... visual effects executive producer: method studios london
Ian Abbott ... production support: Double Negative
Nada Abdou ... stereoscopic compositor
Tony Abejuro ... data capture: MPC
Eri Adachi ... digital compositor: MPC
Illia Afanasiev ... digital compositor: MPC
Carmine Agnone ... stereo matchmove artist: One of Us
Africa Aguirre Martín ... studio digital effects: Double Negative
Zohaib Ahsan ... lighting td: double negative
Alper Aksit ... lead animator: double negative
Holly Aldersley ... digital compositor: MPC
Jovanovic Aleksandar ... environment technical director
Kaevski Aleksandar ... rotoscoping: fx3x
Khalid Almeerani ... digital compositor / generalist technical director
Juan Alonso ... digital compositor
Seshadri Anand ... stereo matchmover
Jaroslaw Ancuta ... senior roto artist: One of Us
Katarzyna Ancuta ... senior compositor
Erin Anderson ... Visual Effects Production Assistant
Kris Anderson ... digital compositor
Scott R. Anderson ... assistant colorist: Double Negative / stereo roto and paint artist: Double Negative
Gerald Ang ... machmove artist: double negative
Christopher Anthony ... senior technical director
Galder Apraiz ... lighting developer: MPC
Khan Arbaz ... matchmove artist
Tolga Ari ... visual effects: Double Negative
Adam Arnot ... compositor: MPC
Asregadoo Arundi ... visual effects supervisor: MPC
Ambrish Ashish ... stereo compositor
Yu Ashleigh ... visual effects coordinator
Viviane Assaad ... rotoscope and paint lead: mpc
Mathieu Assemat ... lead technical animator
Nicola Atkinson ... layout artist: MPC
Jonathan Attenborough ... lighting technical director: MPC
Jayce Attewell ... vfx production assistant
Oliver Auguszt ... visual effects artist
Biswas Avijit ... digital artist
Daniel Axelsson ... visual effects artist: Double Negative
Nithin Babu ... digital artist: digital artist: Double Negative
Baburajan ... modeling artist: MPC
Eric Bachtiar ... studio data assistant
Fiorenza Bagnariol ... digital film bureau
Esther Bailey ... assistant visual effects editor
Keziah Bailey ... lead CG artist
Richard Baillie ... head of department roto/prep
Alexandre Bain ... digital compositor: Double Negative
Kamilla Bak ... digital compositor: Double Negative
Heath Baker ... compositor: Double Negative
Manjusha Balachandran ... lighting technical director
Mahesh Balakrishnan ... matchmove lead: MPC
Michael Jeff Baldemoro ... roto artist: Double Negative
Sanjay Baliga ... roto animation
Dorothy Ballarini ... digital artist
Tom Balogh ... visual effects editor: nvizible
Samantha Banack ... visual effects coordinator
Vittorio Barabani ... environment artist
Marco Baratto ... compositor
Pierrick Barbin ... lighting technical director
George Barbour ... lighting td
Zeljko Barcan ... senior effects technical director: Double Negative
Adam Barnett ... tech support
Brandon Barney ... finaling artist
Judy Barr ... digital compositor
Bryan Bartlett ... compositor: mpc
Claudio Bassi ... digital compositor: Double Negative
Cédric Battude ... digital compositor: Double Negative
Edward Bauman ... production assistant: Scanline VFX
Remy Bay ... fx td
Francis Beauregard ... technical animator
Dirk Becker ... effects technical director
Susanne Becker ... digital compositor: Double Negative
Michael Becki ... head of layout montreal: MPC
Marc Bell ... visual effects artist
Michael Bell ... 2D Sequence Supervisor
Clair Bellens ... software developer
Jeannie Ben-Hain ... lead stereoscopic compositor
Stephen Bennett ... compositor: MPC
Brian N. Bentley ... stereo compositor / stereoscopic paint artist
Lara Berners ... visual effects coordinator
Ediga c Bharath ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Sameer Bhoyar ... stereo compositing supervisor: Stereo D
Muhittin Bilginer ... senior visual effects technical director: Double Negative
Thomas Biller ... lighting technical director
Steven Bills ... assistant technical director: Double Negative
Daniel Binder ... digital compositor
Mariano Blanc ... senior software engineer
Gabriel Blanco ... r&d engineer
Brandon Blevins ... stereoscopic compositor: Stereo D
Jeff Bloch ... data coordinator
Ashley Blyth ... matchmove artist
David Bobichon ... digital compositor: MPC London
Jules Bodenstein ... environment technical director: MPC
Joel Bodin ... lead lighter
Mike Bodkin ... stereo executive producer: Stereo D
Martin Body ... lead rotoscope artist: Peerless Camera Co
Martin Bohm ... visual effects artist: Double Negative
Lucian Boicu ... compositor
Ioan Boieriu ... senior effects technical director: Double Negative
Stacey Boiselle ... motion capture producer: Audiomotion Studios
Luca Bonatti ... lead environment artist
Sudeepto Bose ... compositor
Ana Perez Bosque ... visual effects production assistant
Micha Boström ... previsualization artist
Jonathan Bot ... digital compositor: Double Negative
Dionysis Bouloutzas ... fx technical director
Thomas Bourdis ... lighting td: mpc
Russell Bowen ... generalist technical director: Double Negative
Paul Boyd ... visual effects artist
Tatjana Bozinovski ... digital compositor: Scanline VFX
Ashley Bradford ... visual effects production assistant
Emma Braney ... visual effects artist
Paul Brannan ... lighting technical director: Double Negative
Alex Branton ... pipeline td
Justin Brekke ... production operations manager: MPC
Bertrand Breuze ... visual effects
Zaira Brilhante ... visual effects coordinator
Shawn Broes ... visual effects editor: Scanline VFX
Stephanie Broussaud ... roto artist: mpc
Colin P. Brown ... colourist (as Colin Brown)
Helen Brownell ... digital artist
Nik Brownlee ... digital compositor: Double Negative
Christina Bruce ... fx technical director: Double Negative
Rob Bryson ... digital compositor: MPC
Izet Buco ... visual effects senior compositor: Double Negative
Delphine Buratti ... stereo compositor
James Burr ... previsualization artist
Daniela Cabrera ... stereo compositor
Serena Cacciato ... animator
Florent Cachot ... lighting technical director
Abi Cadogan ... visual effects editor: Double Negative
Daniel Caffrey ... matchmove artist: Double Negative
Ignacio Caicoya ... stereo roto artist: Double Negative
Kristaan Alexander Cain ... senior fx td (as Kristaan Cain)
Daniel Cairnie ... digital compositor: Double Negative
Juan Francisco Calero ... digital compositor: MPC
Matt Cameron ... roto artist
Lauren Camilleri ... visual effects editor
Keanan Cantrell ... lighting sequence lead
Hui Cao ... stereoscopic compositor
Francesco Capone ... stereo supervisor
Marco Carboni ... crowd supervisor: MPC
Ean Carr ... digital compositor
Simon Carr ... visual effects supervisor: Method Studios London
Brendan Carroll ... research and development programmer
Mark Carver ... stereoscopic compositor: Stereo D
Giovanni Casadei ... digital matte painter/environment technical director: MPC
Ferran Casas ... animator
Michael Cashmore ... visual effects artist
Fabio Cerrito ... effects technical director: Double Negative
Anthony Chadwick ... light & render lead
Chris Chadwick ... stereo matchmove artist: Double Negative
Caroline Chai ... digital artist
Fanny Chaleon ... software developer
Martin Chamney ... postvisualization supervisor: nvizage
Thomas Champon ... motion capture technical director: MPC
Eric K. Chan ... digital compositor
Wayne Chan ... 2d artist: Double Negative
Vikas Chandel ... visual effects artist: MPC
Anoop Chandran ... matchmove & rotoanim artist: Mpc
Barish Chandran ... senior pipeline developer: MPC
Jae Young Chang ... stereoscopic compositor: Stereo D
Rob Chapman ... digital effects artist
Josh James Chappell ... matchmove artist: Double Negative
Daniel Charchuk ... visual effects runner: MPC
Abhishek Chaturvedi ... stereo qc: Double Negative
Lai Lok Chau ... animator: Double Negative
Abhishek Chauhan ... visual effects editor: prime focus
Cookie Chee ... Rotoscope Artist
Jonathan Cheetham ... compositing supervisor: Method Studios
John Abraham Chempil ... paint/prep artist: Double Negative
Aleksei Chernogorod ... lead digital compositor
Ricky Cheung ... compositor
Nicolas Chevallier ... 2d supervisor: MPC
Cheow Hong Chia ... lead roto artist: double negative
Nick Chiang ... roto artist: Double Negative
Peter Chiang ... visual effects supervisor
Anthony Chiarantano ... production coordinator
Tagui Chilyan ... stereo production coordinator: Stereo D
Kunal Chindarkar ... lead compositor: Double Negative Visual Effects
Daniel Chirwa ... digital compositor
Sandra Chocholska ... digital compositor
Julian Chong ... digital compositor: Double Negative
Laurence Chong ... matchmover: Double Negative
Charles Chorein ... lighting technical director
Satyaki Paul Choudhury ... lighting technical director
Bun Yue Choy ... stereo prep artist: Double Negative
Kenneth Chua ... machmove artist: double negative
Sim Chuan Xiong ... roto/prep artist
Martin Ciastko ... compositor
Graham D. Clark ... head of stereography: Stereo D
Kirsty Clark ... digital compositor
Darrell Claunch ... stereoscopic compositor
Alexandre Clermont ... roto prep artist: MPC
Roberto Clochiatti ... lighting technical director: Double Negative
Sophie Codaire ... matte painter/environment td
Nicolae-Gheorghe Cojocaru ... effects technical director: Double Negative
Tom Collier ... digital compositor: Double Negative
Carlos Conceicao ... roto/prep supervisor: Double Negative
Benjamin Conner ... lead stereo compositor
Tristan Connors ... modeling supervisor
Chris Cooper ... matchmove supervisor: Double Negative
Dan Copping ... lead layout artist: MPC
Joe Cork ... lead digital compositor
Jean-Nicolas Costa ... digital compositor
Chiara Costantino ... digital compositor: Method Studios London
Tom Coster ... roto/prep artist: MPC
Richard Costin ... visual effects artist
Andrew Cottingham ... previsualization production coordinator: The Third Floor Inc.
Sam Cox ... layout artist: MPC
David Crane ... stereoscopic compositor
Doug Creel ... fx technical director: Scanline VFX
Jaume Creus ... digital compositor: Double Negative
Christian Cunningham ... visual effects artist
Martin Cutbill ... visual effects artist: Double Negative
Marco D'Ambros ... technical animator
Paolo D'Arco ... compositor: Peerless Camera Co
Nicole D'Cotta ... stereo roto artist: double negative
Samuel M. Dabbs ... stereoscopic compositor
Nick Dacey ... visual effects editor: Double Negative
Paul Daiko ... visual effects artist
Ken Dailey ... visual effects producer: Double Negative
Gareth Daley ... stereo supervisor
Neil Damman ... senior modeler
Alistair Darby ... cg artist: Double Negative
Varuna Darensbourg ... stereo compositor
Nicolas Darques ... pipeline supervisor
Soumava Das ... lighting technical director: MPC
Martin R. Davison ... stereoscopic supervisor: Lola
Samual Dawes ... digital compositor: Double Negative
Robin De Lillo ... visual effects
Simone De Salvatore ... senior matte painter
Sarah de Schot ... digital paint artist: Double Negatve
Ruth Deane ... roto/prep artist
Robert Deas ... visual effects artist
Rachel Decker ... data i/o manager
Christophe Dehaene ... digital compositor: MPC
Pablo del Molino ... digital matte painter environment artist
Jake Delaney ... visual effects coordinator
Joel Delle-Vergin ... digital compositor
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Damien Delrue ... digital compositor
Theo Demiris ... visual effects editor: One of Us
David Denley ... lighting technical director: Double Negative
Aaron Dennis ... fx technical director: MPC
Gianluca Dentici ... senior compositor: MPC
Ivy Depies ... digital compositor: method studios
Anurag Deshmukh ... lighting artist
Francois-Maxence Desplanques ... effects technical director
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Dani Devereux ... matte painter
Santosh Kumar Dey ... matchmove & rotoanim artist: MPC
Silvia Di Felice ... Crowd Technical Director: MPC
Ruben Diaz Hernandez ... visual effects software developer
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Ben Dick ... digital compositor
Roland Dobson ... digital compositor: MPC
Harriet Donington ... business development: One of Us
Rodrigo Dorsch ... digital compositor: Double Negative
Simon Downie ... visual effects coordinator
Markus Drayss ... visual effects technical director: Double Negative
Kristen Drewski ... visual effects coordinator
Peter Driscoll ... postvisualization artist
Stefan Drury ... visual effects producer: MPC
Sean Dsouza ... lighting technical director
Julien Ducenne ... lead digital compositor
Nicole Duncan ... vfx production manager
Margaux Durand-Rival ... lead previs artist: The Third Floor
Katherine Durant ... digital compositor
Richard Durant ... digital artist
John Durney ... compositor
Sudip Dutta ... matchmove artist: The Moving Picture Company
George Dutton ... stereoscopic artist
Richard Dyson ... visual effects coordinator
Thomas Døhlen ... lead lighting
Colin Eade ... roto/prep artist: double negative
Andrew Edmondson ... visual effects editor
Christopher Edwards ... previsualization creative director: The Third Floor Inc.
Clwyd Edwards ... head of vfx
Chan Ee Jien ... visual effects coordinator: Double Negative
Favian Ee ... prep artist: Double Negative Singapore
Andrew Eick ... stereo production coordinator: Stereo D
Amir Wahid Eleswy ... lighting technical director
Elicia Koo ... paint artist
Harry Ellard ... effects technical director
Greg Emerson ... senior stereoscopic on-line editor
Sze Jia Eng ... visual effects coordinator
Denny Ertanto ... digital compositor: MPC
Pierre Escande ... visual effects producer: MPC
Ana Laura Esperón ... digital compositor: Double Negative
Sarah Essam ... visual effects production manager: MPC
Pascal Etangsale ... environment technical director: MPC
Pedram Etebarzadeh ... crowd technical director
Moriah Etherington-Sparks ... visual effects producer: Double Negative
Huw J. Evans ... 3d artist: Double Negative
Oliver Exmundo ... digital artist
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Mohammed Faizal ... digital artist
Stefano Farci ... environment technical director
Amanda Farinos ... compositing department coordinator: MPC
Charles-e Farkas ... digital compositor: MPC
Péter Farkas ... digital compositor: Double Negative London
Struan Farquhar ... visual effects editor
Chaya Feiner ... visual effects producer: One of Us
Fathima Feminò ... compositor: mpc
Pedro Fernandes Santos ... environments technical director: MPC
Jessica Fernandes ... art department producer: MPC
Victor Manuel Fernandez ... stereoscopic compositor: Stereo D
Roberto Fernández Castro ... concept artist
David Fernández Girón ... digital artist
Marianna Ferrante ... production support: Double Negative
Elisa Mar Ferre ... compositor
Catarina Ferreira ... prep artist: Double Negative
Nicolas Fidala ... matte painter: MPC
Damir Filipovic ... lighting artist
Christopher Fillmore ... stereoscopic compositor
Luciana Fintelmam ... visual effects artist
Marco Fiorani Parenzi ... compositor / digital compositor
Antonin Fisette ... visual effects artist: MPC
Johnny Fisk ... 3d conversion: stereo d
Adrien Flanquart ... visual effects artist
Ben Fleming ... visual effects artist
Andrew Fletcher ... digital compositor: MPC
Matt Flicker ... fx technical director
Les Foor ... lead element qc artist
David Forsbrey ... lighting technical director: Double Megative
Mattias Forsström ... lighting sequence lead
Brian Fortune ... digital compositor: Scanline VFX
Matt Foster ... compositor: Peerless Camera Co / matte painter: Peerless Camera Co
Frederic Fourier ... CG artist: Method Studios
Wes Franklin ... lighting lead
Dean Frater ... visual effects artist
Richard Frazer ... digital compositor
Nicholas Freeston ... previsualization artist: The Third Floor
Layne Friedman ... stereographer: MPC
Roland Friedrich ... senior compositor: Double Negative
Howard Fuller ... lighting technical director
Anthony Fung ... visual effects artist
Maximilian Funke ... visual effects artist
Martin C. Furman ... digital compositor: MPC
Venkat Reddy Gaddampally ... Matchmove artist at MPC
Raphaël Gadot ... visual effects artist
Jason Gagnon ... visual effects artist: MPC
Adam Gailey ... visual effects artist
Bradley Gaines ... stereo compositor: Stereo D
Hannah Gamble ... visual effects coordinator: MPC
Ed Gammie ... stereo roto artist: double negative
Kremena Ganeva ... digital compositor: MPC
Mayur Gangasagar ... senior stereo compositor
Javier Garcia del rio Beneyto ... digital compositor
Beau Garcia ... Effects Technical Director
Juan Jesús García ... lead 3d matte artist: MPC
Sigurjón F. Gardarsson ... digital compositor: Scanline VFX
Nathan Gardner ... visual effects artist
Nicolas Gauthier ... digital compositor: MPC
Katrin Geilhausen ... visual effects artist
Joshua Gengler ... digital compositor
Sotiris Georghiou ... lighting technical director
Clement Gerard ... sequence lead: Double Negative
Judith Gericke ... visual effects line producer: Double Negative
Abhishek Ghorui ... digital artist
Matthew E. Gill ... stereoscopic production coordinator: Stereo D
Andre Giordani ... matchmove artist/3D generalist/animator: The Senate VFX
Anna Gispert ... visual effects production coordinator: Method Studios
Yoel Godo ... digital compositor: MPC
Emanuele Goffredo ... visual effects artist
Lisa Goldberg ... visual effects producer: Method Studios
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Ana Gomes ... compositor: Double Negative
Samuel Gonon ... lighting td: mpc
Igor González ... effects technical director: Double Negative
Chris Gooch ... lead compositor: MPC
Alex Goodfellow ... crowd technical director: MPC
Vincent Goodsell ... visual effects artist
Dan Goodwin ... effects technical director
Azzard Gordon ... senior layout artist: The Senate VFX / senior matchmover: The Senate VFX
Rasik Gorecha ... visual effects artist
Gabby Gourrier ... executive producer: method studios
Kelsey Gow ... paint and roto artist
Gavin Graham ... production support: Double Negative
Peter Grecian ... senior systems administrator
John Gresko ... matchmove artist / tracking supervisor
Tiffany Griffin ... visual effects coordinator
Jessica Grimshaw ... stereoscopic compositor
Nic Groot Bluemink ... crowd technical director
James Grummitt ... visual effects production manager
Jonny Gu ... digital compositor: MPC
Fernando Guerrero Rodriguez ... digital compositor: MPC
Carlos Guillén ... digital compositor: MPC
Mike Gunter ... stereo executive producer
Alex Guri ... digital compositor
Alexandre Gény ... digital compositor
Sharna Hackett ... visual effects line producer: Double Negative
Varun Hadkar ... visual effects: Double Negative
Patrik Hadorn ... senior shader writer
Whitney Hagan ... digital production manager: Scanline VFX
Markus Hagemeier ... visual effects associate producer: ScanlineVFX Munich
Nick Haines ... technical director
Shramana Haldar ... prep/paint artist
Kirstin Hall ... digital compositor: Double Negative
Martin Halle ... fx technical director: Scanline VFX / senior fx technical director: flowline
Tyler Halle ... stereo compositor
Jason M. Halverson ... digital compositor: Method Studios
Katie Hamberger ... visual effects artist
Giles Harding ... visual effects data wrangler
Travis Harkleroad ... visual effects artist
Mick Harper ... effects artist: Double Negative
Bruce Harris ... visual effects artist
Joey Harris ... visual effects artist: Double Negative
Ben Harrison ... visual effects coordinator
Michael Harrison ... digital compositor
Philip Hartmann ... visual effects artist
Arnaud Havart ... matte painter
Jack Hawkes ... visual effect coordinator: 20th Century Fox
Karsten Hecker ... lead production engineer / post production engineer
Mike F. Hedayati ... stereoscopic lead
Ewoud Heidanus ... digital compositor: Double Negative
Oliver Heinrich ... digital compositor: Double Negative
Nicole Hekel ... compositor
Rachael Hender ... visual effects artist
Ngoc Heng ... environment artist
Claas Henke ... visual effects art director: Scanline VFX
Yasemin Hepguler ... compositor
Alfonso Hernández ... digital compositor
Ashton Hertz ... data i/o: MPC
Christopher Hiess ... effects technical director: Double negative
Bryan M. Higgins ... tracking supervisor
Jesse Hildreth ... lighting technical director: MPC
Srivastava Himanshu ... modeling and texturing lead: MPC
Luke Hippely ... digital coordinator: Scanline VFX
Adam Hlavac ... visual effects
Thomas Rotohiko Hobman ... lead visual effects artist
Tom Hocking ... digital effects artist: Double Negative
Mark Hodgkins ... effects supervisor: Double Negative
Tim Holleyman ... matte painter
Mike Hollingshead ... visual effects reference photographer
Michael Honisch ... compositor: MPC
Garrett Honn ... visual effects artist
Korbinian Hopfner ... effects technical director: MPC
Graham Hopkins ... visual effects artist
Aleksandar Horak ... visual effects artist
Sam Horgan ... assistant colourist: Double Negative
Nicolas Houle ... compositor
Julian Howard ... layout artist
Greg Howe-Davies ... digital compositor
Josiah Holmes Howison ... digital compositor: Scanline VFX
Milena Hristova ... digital compositor
Jon Hudson ... crowd technical director
Danny Huerta ... visual effects production manager: MPC
Chris Huland ... generalist td: double negative
Wendy Hulbert ... io coordinator: Scanline VFX
Mark Hunter ... visual effects editor: motion picture company
Marc Hutchings ... visual effects supervisor: Peerless Camera Co
Huicheol Hwang ... fx technical director: Scanline VFX
Wahid Ibn Reza ... visual effects coordinator
Praveen Ilangovan ... pipeline technical director: Double Negative
Sonia Alexia Ioannou ... matchmove artist: Double Negative
Ludovic Iochem ... lead environment artist: Double Negative
Travis Wade Ivy ... digital compositor: Scanline VFX
Laura Jackloski ... production coordinator
Lionel Jacobs ... digital compositor
Matthew Jacques ... compositor
Shrikant Jain ... lead paint/prep artist
Victoria James ... visual effects editor / visual effects editor: Double Negative
Sana Jamie ... roto artist: Double Negative
Srinivas Janapati ... finaling coordinator
Suzanne Jandu ... digital compositor
Zafar Janjua ... visual effects coordinator
Benjamin Jean ... roto prep artist: mpc
Sivaprakash Jeevanantham ... digital artist
Silvio Jemma ... visual effects artist: double negative
Alex Jevon ... visual effects artist
Olivier Jezequel ... digital compositor
Jose Jijesh ... modeling and texturing artist: MPC
Therese Johansson ... roto artist: double negative
Helen Johnson ... visual effects artist
Tim Johnson ... department manager: stereo D
Sam Johnston ... digital compositor
Amanda Johnstone-Batt ... lead visual effects artist
Drew Jones ... Visual Effects Executive Producer: Peerless
Keith Jones ... lead digital compositor
Owen Jones ... lighting artist
Rory Jones ... visual effects coordinator
Simon P. Jones ... head of lighting: MPC
Marc Joubert-Nederveen ... modeling technical director
Caroline Journo ... compositor
Aleksandar Jovanovic ... environment td
Igor Jovanovic ... effects technical director: MPC
Nicolas Joyen-Conseil ... digital compositor
Luc Julien ... senior digital compositor: Double Negative
Byung Gun Jung ... sr. lighting td
Rajesh Kumar K.V. ... matchmove artist: MPC
Trilok Singh Kachhawa ... digital artist
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Lindsey Kaiser ... 3d conversion: stereo d
Rakesh Kali ... visual effects coordinator
Anurag Kapil ... digital artist
Michael Karp ... matchmove supervisor
Ravi Krishna Kasumarthy ... roto and paint artist
Manickam Kathirvel ... stereo matchmove artist: Double Negative
Thomas Kayser ... digital matte painter / matte painter
Matthew Kee ... matchmove artist: Double Negative
Tim Keene ... visual effects producer
Chris Keller ... lead compositor (as Christoph Keller)
Elaine Kelley ... visual effects assistant manager
Ian Kelly ... Stereoscopic roto lead
Stephanie C. Kelly ... digital compositor
Daniel Kemeys ... roto artist: mpc
Abbie Kennedy ... camera manager (as Abbie Smith)
Stephen Kennedy ... digital compositor
Simon D. Kern ... stereographer: Stereo D
Nathan Kerry ... visual effects coordinator: MPC
Jack Kersey ... lead stereo matchmove artist: Double Negative
Ahsan Khan ... roto prep artist
Sevendalino Khay ... matte painter
Eunice Khoo ... visual effects coordinator: Double Negative
John Kilkenny ... visual effects executive
Linda Y. Kim ... stereoscopic compositor
Yuko Kimoto ... digital compositor: Double Negative
Duncan Kinnaird ... visual effects artist
Alexander Kirk ... digital matte painter
Ranjith Kizakkey ... stereo matchmover
Matthias Klein ... senior digital compositor: Double Negative
Danit Klibansky ... stereo prep artist: Peerless
Dan Knight ... digital compositor: Scanline VFX / senior compositor: Scanline VFX Vancouver
Mike Knox ... integration architect
Prasanna Kodapadi ... finaling supervisor
Lev Kolobov ... 2d supervisor: MPC
Paul Kolsanoff ... visual effects producer: Scanline VFX
Robin Konieczny ... matte painter
Peter Koss ... digital compositor: MPC
Priya Kotian ... lighting technical director: MPC
Andrew Koutsou ... visual effects data wrangler: Egypt
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor: Stereo D
Dorota Kowalska ... visual effects production manager: MPC
Andrew Kowbell ... roto/prep artist: MPC
Sylvia Kratzsch ... technical director: Double Negative
Arun Krishnan ... matchmove and rotoanim artist
Eva Kristjáns ... digital matte painter: MPC
Duncan Boon Kwang Kuah ... lighting technical director
Vikram Kulkarni ... digital compositor: Double Negative
Sujay Kumar G. ... matchmove artist: MPC
Aravind Kumar ... match move artist
Avinash Kumar ... digital artist: mpc
Madhav Kumar ... modelling and texturing artist
Prashant Kumar ... roto animation
Sanjeev Kumar ... pipeline software developer: MPC
Dominique Kwiek ... pipeline software developer: MPC
Ju Hee Kwon ... lighting technical director: Double Negative
Khaled Labidi ... compositor: MPC
Benoit Ladouceur ... lead matte painter: MPC
Louis Laflamme-Fillion ... digital compositor: MPC
Guillaume Laforge ... lead software developer
Emanuel LaFrance ... senior digital compositor: MPC
Serena Lam ... digital compositor
Jacopo Landi ... digital compositor: Double Negative
Thomas Langley ... senior imaging engineer: MPC
Philippe Langlois ... matte painter: mpc
Mary Lapena ... stereo alignment artist: Double Negative
Douglas Larmour ... head of compositing: MPC
Choon Ming Lau ... sequence lead matchmove artist: Double Negative
Loic Laurelut ... digital compositor: MPC
Allyn Lawson ... cloth/fur/crowd animation technical director
Andrew Lawson ... visual effects artist
Matthew Leach ... r&d / studio assistant
Tracey Leadbetter ... production manager: visual effects
Daniel Leatherdale ... digital compositor: Double Negative
Nicolas Leblanc ... environment artist
Baptiste Lebouc ... lighting artist
Claudia Lechen ... compositor: Double Negative
Tim Ledbury ... additional supervision: Double Negative
Melissa Lee ... visual effects artist
Brice Lehmann ... effects technical director: MPC
Alexis Lemonis ... visual effects artist (as Alexis)
Francis Leong ... layout/lighting technical director: Double Negative / matchmove artist: Double Negative
Lukas Lepicovsky ... cg supervisor: Scanline VFX
Jean-François Leroux ... digital compositor
Yann Leroux ... digital compositor
Eve Levasseur-Marineau ... visual effects artist (as Eve Levasseur)
Mari Levitan ... visual effects coordinator
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
David Lieberman ... stereoscopic lead
Ben Lilley ... stereo roto/paint artist: Double Negative
Nicolas Lim ... stereoscopic alignment TD
Sky Lim ... digital artist: Double Negativea
Wayne Lim ... matchmove lead: Double Negative
Fredrik Lindbom ... visual effects
Cedric Ling ... matchmove artist: Double Negative
Pierson Lippard ... generalist td
Joseph Lloyd Pack ... visual effects production: Double Negative (as Joseph Lloyd Pack)
Christine Lo ... digital compositor: Scanline VFX
Joe Long ... visual effects artist
Esther Lopez Rodriguez ... matchmove artist: Double Negative
Gabriel Lopez ... digital compositor: Peerless Camera Co
Zoe Lord ... matte painter: Double Negative
Daniel Lores ... stereo roto artist: Double Negative
Sylvain Lorgeou ... matte painter
Charlotte Loughnane ... Head of Production: Double Negative
Lorenzo Lovera ... digital compositor: Double Negative
Ser En Low ... visual effects coordinator: Double Negative
Olivier Lukaszczyk ... digital compositor
Lucy Luong ... layout artist
Francesco Lupo ... groom artist: MPC
Constance Lévesque ... visual effects coordinator
Natalie MacDonald ... senior compositor: MPC
Garry Maddison ... colourist: Double Negative
Francois Madere ... lighting td
Shri Bindhu Madhav ... Finaling Lead
Vittorio Maglione ... fx td
Kevin Mah ... lead effects technical director: MPC
Gokul Mahajan ... finaling supervisor
Melody Mahoney ... environment artist & digital matte painter
Suryakant Mahunta ... visual effects artist
Liam Major ... stereoscopic alignment artist
Carson Majors ... stereoscopic artist
Yael Majors ... stereoscopic artist
Suraj Makhija ... digital artist: MPC
Sebastian Maldonado ... stereo compositor
Sameer Malik ... lead digital artist
Samuel Maniscalco ... render technical director
James Mann ... production support: MPC
Roy Vincent Mann ... depth supervisor
Fredrik Mannerfelt ... digital compositor: MPC
Virgil Manning ... senior animator
Marco Manzini ... digital artist: Double Negative
Charana Mapatuna ... stereoscopic compositor: Stereo D
Pavan Maradia ... pipeline developer: StereoD
Marilyn Marcotte ... animator: MPC
Giorgio Marino ... senior digital compositor: Double Negative
Tim Marinov ... fx td
Natanya Marks ... previsualization production manager: The Third Floor Inc
Nick Marshall ... lead environment artist: Double Negative
Mario Maruska ... digital compositor
Mark Masson ... senior creature technical director: Double Negative
Hubert Maston ... cg supervisor
Laszlo Mates ... lead lighting technical director
Lily Mathiszig-Lee ... scanning assistant (as Lily Currie)
Daniel Matley ... visual effects producer: Method Studios
Javad Matoorian-Pour ... compositor: MPC
Giacomo Matteucci ... digital compositor
Eva Matthes ... digital compositor: Double Negative
Matthew Crowe ... matchmove artist: Double Negative
Daniel Maund ... effects technical director
William Maurer ... stereoscopic production supervisor
Béranger Maurice ... postvisualization artist: Nvizible
Alesh Mav ... visual effects artist
Stefan Mayr ... cg artist: Method Studios
Lauren McCallum ... visual effects production manager: MPC (as Lauren Knowlton-Parry)
Russell McCoy ... stereoscopic supervisor
Lindsay McFarlane ... vfx motion capture producer
Marlin McGlone ... data operative
Owen McGonigle ... visual effects artist
Sean McGrath ... visual effects coordinator
Andrew McGregor ... visual effects artist
John McLaren ... compositor: Double Negative
Tracey McLean ... matte painter: MPC
Genevieve McMahon ... postvis production manager: The Third Floor
Alasdair McNeill ... compositor
Mark Meddings ... visual effects
Luis Jorge Medina ... digital compositor
Greg Meeres-Young ... lighting/shot technical director
Jennifer Giovanna Meire ... sequence supervisor: double negative (as Jennifer Herbert)
Joel Meire ... senior animator
Philipp Mekus ... compositor: mpc
Alexander Melville ... matchmove artist
Rosanna Mennear ... visual effects coordinator: Double Negative
Andrea Menozzi ... visual effects
Szabolcs Menyhei ... concept artist/matte painter: Double Negative
Veronique Messier Lauzon ... visual effects production manager: MPC
Károly Mesterházy ... environments technical director
Jonah Michaud ... pipeline technical director: Scanline VFX
Ivan Mickovic ... pipeline production manager
Olga Midlenko ... main title designer: Prologue Films
Michel Mielke ... head of production: ScanlineVFX Munich
Djordje Milasinovic ... digital compositor: Double Negative
Marko Milicevic ... senior digital compositor: Double Negative
Lori C. Miller ... senior compositor
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX
Giacomo Mineo ... lead digital compositor
Vladimir Minguillo ... character modeller: Double Negative
Damjan Minovski ... roto artist
M.S.M. Mirzhaa ... digital compositor
Justin Mitchell ... fx technical director: Scanline VFX
Scott Mitchell ... compositor
Zoran Mladenovski ... roto artist
Jambunatha Mn ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Azhul Mohamed ... fx artist
Effandi Mohamed ... lighting artist: double negative
James Mohan ... lead environment artist: MPC
Vikram Mohan ... visual effects artist
Pravanjan Mohanty ... lighting td: mpc
Jeanette Monero ... stereo compositor: One Of Us
Sandrine Moniez ... digital compositor: One Of Us
Chris Montesano ... software development and pipeline (as Christopher Montesano)
Jeremy Mooney-Somers ... lighting technical director: Double Negative
Daniel Moore ... visual effects data wrangler: MPC
Shannon Moran ... vfx marketing editor: MPC
David Moraton ... effects technical director
Fernanda Moreno ... digital artist
Thomas Morgan ... lead matchmove artist: Double Negative
Dora Morolli ... software developer: MPC
Thomas Mouraille ... senior digital matte painter / senior environment artist
Oriane Mulleras-El Atmani ... lighting technical director: MPC
Katy Mummery ... visual effects line producer: Double Negative
Atyeb Muneer ... digital compositor
Travis Murray ... stereo compositing supervisor
Monica Muzzolini ... lighting/lookdev td: MPC
Javier Muñoz ... digital compositor: MPC
Olivier Nadeau ... lighting td
Rajakanna Nagarajan ... digital artist
Rudresh Naik ... modeling and texturing lead: MPC
Nandhakishore ... matchmove & rotoanim artist: mpc
Garware Narendra ... visual effects: Lighting Lead MPC Bangalore
Amit Narwani ... matchmove artist: Double Negative
Olly Nash ... crowd technical director: MPC
Gerardo Navarro ... stereoscopic compositor
Livi Naylor ... visual effects coordinator (as Olivia Naylor)
Andreas Nehls ... visual effects artist: MPC
Brandon Nelson ... compositing supervisor
Charlotte Nelson ... previs coordinator
Shaan Nelson ... rotoanim artist: The Moving Picture Company
Nicolas Nepveu ... visual effects production manager: MPC
Aga Neter ... visual effects production assistant
Marijus Neverdauskis ... digital compositor
Stephen Newbold ... 2d sequence supervisor
Jessica Newhouse-Smith ... digital production manager: Method Studios London
Evan Ng ... matchmove artist: Double Negative
Trong Khoa Nguyen ... digital artist
Leila Nicotera ... visual effects line producer: One of Us
Luke Niejadlik ... motion capture specialist
Rajesh Nimje ... roto qc supervisor
Sabari Nobishwaran ... digital artist
Charlie Noble ... visual effects supervisor: Double Negative
James P. Noon ... tracking
Kelly Noordermeer ... visual effects editor: MPC
Ole-Aleksander Nordby ... digital compositor
Jessica Norman ... visual effects supervisor: MPC
Paul Norris ... visual effects artist
Charlie North ... vfx animation production assistant (mpc)
Tristan North ... lighting td
Mariluz Noto ... visual effects coordinator: Double Negative
Steven O'Connor ... digital compositor: MPC
Rob O'Dea ... matchmove: Peerless
Paul O'Hara ... production assistant
John O'Lone ... compositor
Alok Ogale ... visual effects artist
Yvonne Oh ... stereo prep artist: double negative
Chris Olsen ... previsualization artist
Paula Olszowska ... compositor
Carine Ong ... visual effects coordinator: Method Studios
Angel Orlando ... pipeline and development coordinator
Alban Orlhiac ... senior texture artist: Double Negative
Gian Mario Ortu ... lighting td
Raphael Oseguera ... lead roto artist
Jon Ossitt ... cg artist: Method Studios London
Lucie Ostrer ... visual effects line producer
Gruff Owen ... compositing supervisor
Matthew Ozerski ... visual effects editor
Jojan P M ... pipeline software developer: MPC
Nitheesh P.C. ... matchmove artist: MPC
Sivakumar Padala ... lighting technical director: MPC
Marta Padilla ... roto/key artist
Guillaume Palegie ... digital compositor: MPC
Camille Paleni ... compositor: Double Negative
Suneel Kumar Palla ... matchmove artist at MPC
Scott Palleiko ... lead lighting technical director: MPC
Francisco Palomares Pozas ... digital compositor
Amey Panchal ... senior matchmove artist: Prime Focus
Shailendra Kumar Pandey ... digital compositor: double negative
Someshwar Pandey ... mpc
Bikas Panigrahi ... modeling and texturing artist: MPC
Joan Panis ... lead digital artist
Leonardo Paolini ... digital compositor
Nicholas Papworth ... fx td
Louis-David Paquette ... layout artist: MPC
Om Parab ... matchmove lead: Prime Focus
Josh Parks ... digital compositor: MPC
Aaron Parry ... Stereo Executive Producer: Stereo D
Ellis Parry ... matchmove artist: Double Negative
Amy Paskow ... digital matte painter
Massimo Pasquetti ... compositor: Double Negative
Dana Passarella ... stereoscopic compositor
Daniel Pastore ... cg supervisor: double negative Singapore
Bhavik B. Patel ... prep artist: Double Negative / roto artist: Double Negative
Viral Patel ... post-visualization artist
Harshal Patil ... Camera Tracking and Matchmove artist
Demetrios Patsiaris ... stereoscopic roto artist
Kristin Patterson ... visual effects coordinator
Niki Patterson ... data administrator
Joe Pavlo ... stereo supervisor
Laura Pavone ... color assist
Anna-Marie Payne ... matchmove artist: Double Negative
Cara Payne ... vfx dept manager
Javier Paz ... stereo production coordinator
Henry Pearce ... Lead 3D Scanning Technician
Peter Pearson ... software developer
Benoit Pelchat ... senior matte painter: MPC
Laurie Pellard ... studio: Double Negative / visual effects
Philip Pendlebury ... studio: Double Negative
Lyndsey Pendley ... stereoscopic paint artist
Rachael Penfold ... visual effects executive producer: One of Us
Gina Pentassuglia ... crowd technical director: MPC
Guy Penwill ... prep artist: Double Negative
Marko Perendija ... digital compositor
Samuel Perkins ... assistant visual effects editor: Double Negative
Frank Petit ... digital compositor
Valentin Petrov ... digital matte painter
Mikael Pettersén ... crowd technical director: MPC
Jack Rhys Phillips ... stereo compositor
William Phillips ... matchmove artist
David Picarda ... fx td
Kevin Pierce ... digital compositor: Method Studios
Alessandro Pieri ... digital compositor: Double Negative
Jacek Pilarski ... digital matte painter: MPC
Jorge Pimentel ... senior lighting technical director
Gianluca Pizzaia ... environment technical director: MPC
Fred Place ... digital effects artist
Jovanka Placeres ... stereoscopic compositor
Jo Plaete ... senior crowd technical director: MPC
Henriette Plum ... previsualization artist
Stephanie Pocklington ... digital modeler
Avishek Podder ... digital artist
Darren Poe ... art director: Scanline VFX
Felix Pomeranz ... data wrangler
Konstantinos Pontikidis ... matchmove artist
Vladimir Popovic ... effects technical director
Tim Pounds-Cornish ... visual effects production manager
Becky Pownall ... visual effects coordinator
Nestor Prado ... look development/lighting
Joel Prager ... cg sequence supervisor: Double Negative
Kumar Praveen ... roto and paint
Filippo Preti ... senior environment technical director
Holly Price ... visual effects production manager
Ankit Priya ... paint/prep artist: MPC
Howard Protheroe ... senior compositor
Francis Provencher ... lead systems administrator: MPC
Tim Pruce ... senior compositor: MPC
Derek N. Prusak ... stereoscopic editorial manager / stereoscopic editorial manager: Stereo D
Jakub Pruszkowski ... digital compositor: Method Studios
Xinyi Puah ... visual effects editor: Double Negative
Srikanth Pullamsetti ... matchmove artist
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Method Studios
James Purdy ... visual effects department manager
Katherine Pursey ... visual effects artist
Stefan Puschendorf ... head of department: global stereo, MPC
Simon Pynn ... matchmove supervisor: double negative
Yu Qin ... roto/paint artist
Melissa Quintas ... stereoscopic compositor
Prabhakaran R. ... digital artist: MPC - as Prabhakaran R
Shane Rabey ... compositor: mpc
Yoran Radecker ... visual effects artist: modeling technical director
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: MPC
Victor Radulov ... digital compositor: MPC
Charlotte Raffi ... visual effects producer
Simon Rafin ... senior compositor: Double Negative
Nigel Rafter ... animator: Double Negative
Vipin Raj ... modeling and texturing artist: MPC
Rajabose ... matchmove & rotoanim artist: mpc
Velmurugan Rajamani ... visual effects artist
Agnes Rama ... visual effects coordinator: MPC
Venkatesh Ramu ... digital compositor
Satheesh Rangasamy ... digital compositor: MPC
Aatur Ravani ... senior lighting technical director: Moving Picture Company
Raghu P. Ravichandran ... visual effects artist: roto artist
Luke Rawcliffe ... visual effects artist
Justin Ray ... element qc artist
Leo Recompsat ... previs artist: The Third Floor Inc
Anil Reddy ... matchmove artist MPC
Vivek Reddy ... visual effects artist
Patrick Redmond ... lighting senior technical director
Mick Reid ... lead stereoscopic compositor
Jonathan Reilly ... creature character modeller
Derek Rein ... visual effects artist
Kristian Rejek ... digital compositor: MPC
Rejindas ... texture artist
Laurent Reynaud ... digital compositor
Paul W Richards ... technical operations manager: Method Studios
Alessandro Righi ... match mover
Saysana Rintharamy ... fx technical director: Scanline VFX
Brian Ripley ... matte painter
Ariz Akhtar Rizvi ... stereo lead
Wesley Roberts ... digital compositor: Double Negative
Aled Robinson ... visual effects editor: MPC
Javier Roca ... lead compositor
Natalie Rocks ... matchmove artist: Double Negative
Darren Rodriguez ... animator
Nathaniel Rodriguez ... stereo compositor
Rogelio Rodriguez ... layout td
Xavier Roig ... senior lighting technical director: Double Negative
Tom Rolfe ... 2d sequence supervisor
Andrea Rosa ... cloth technical director
James Rose ... digital compositor: Method Studios
Shaun Roth ... visual effects artist
Paul Round ... Senior Compositor
David Rouxel ... digital compositor
Sean Rowe ... matchmove supervisor: Double Negative
Angel Gil Ruiz ... stereo matchmover
Leigh Russell ... visual effects artist
James Rustad ... cg supervisor
Ashley Ryan ... digital compositor
Olivier Ryard ... digital compositor
Johannes Saam ... fx technical director: Scanline VFX
Sajeev Sadanandan ... matchmove lead
Matt Sadler ... effects technical director: Double Negative
Diganta Saha ... systems administrator: Scanline VFX
Anjum Sakharkar ... lead visual effects artist
Thomas Salama ... digital compositor: Double Negative
Kevin Sheldon Saldanha ... visual effects coordinator
Olov Samuelsson ... compositor: Double Negative
Kevin San ... visual effects artist
Lui Sanchez-Fontillas ... stereo roto/paint artist
Scott Sanderson ... visual effects artist
Miguel Santana ... compositor: MPC
Nathan Santell ... previsualization producer: The Third Floor Inc
Sribalaji Santharam ... digital compositor
Arnab Sanyal ... digital compositor
Appalaraju Nali Sanyasi ... visual effects artist
B.S. Rajkumar Sapate ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Nick Sargent ... technical animator
Prithvijit Sarkar ... lighting department manager: MPC
Sathishbabu ... stereo matchmove artist
Joe Scarr ... fx technical director: Scanline VFX
Adam Schardein ... stereo producer
Jennifer Lee Scheer ... production manager: visual effects
James Schembri ... visual effects coordinator
Adrian Scherger ... visual effects editor: Stereo D
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... crowd sim lead: Double Negative
David Schnee ... digital compositor: Double Negative
David Schneider ... effects technical director: MPC
Erik Schneider ... compositor: MPC
David Schott ... stereoscopic alignment artist: Double Negative
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Brian Schultz ... lead stereoscopic compositor: Stere D
Jamie Schumacher ... environment artist
Timo Schumacher ... fx artist: ScanlineVFX Munich
Sebastian Schütt ... digital compositor: Double Negative
Abigail Scollay ... senior stereoscopic compositor: Peerless Camera Company
Rebecca Scott ... visual effects production manager: MPC
Shaun Scott ... senior lighting technical director: Double Negative
Andrew E. Scrase ... generalist technical director: Double Negative
Peter Seager ... rendering supervisor
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
Sean-Ray ... modeler
Jacopo Sebastiani ... previsualization artist: The Third Floor
Gourdal Sebastien ... environment supervisor
László Sebõ ... pipeline supervisor: Scanline VFX
Nicolas Seck ... senior animator
Manuel Seifert ... lighting intern: MPC
Enrico Selmi ... effects technical director: Double Negative
Kiran Selvakumaran ... visual effects runner
Vijay Selvam ... digital compositor
Vanessa Seow ... visual effects coordinator: Double Negative
Roger Serrabassa Vilar ... digital compositor: MPC
Den Serras ... senior technical artist: Stereo D
Sajith Sethumadhavan ... visual effects artist: MPC
Joseph Severn ... Cyber scanner
See Shae Lyn ... Stereo Alignment
Shafiuddin ... stereo compositor
Nishet Shah ... systems administrator
Sameer Shah ... senior matte painter: MPC
Shareef Shanawany ... fx technical director: Scanline VFX
Upasana Shanker ... prep artist: Double Negative
Aurora Shannon ... 3d convergence
Stanislav Shapetskiy ... lead stereo compositor
Leona Sharkey ... visual effects artist
Agrata Sharma ... finaling coordinator
Amit Sharma ... digital artist
Rahul Sharma ... digital artist: MPC
Jessica Sharp ... depth department manager: Stereo D
William Sherak ... stereo executive producer: stereo d
Sainath Shinde ... international production: Stereo D
Swain Shiv ... modeling/texturing artist
Sanjeet Christopher Shivkar ... pipeline software developer
Olivier Sicot ... lighting technical director: Double Negative
Adnan Siddique ... stereoscopic roto lead
Jia Yi Siew ... stereo roto artist: double negative
Romain Simonnet ... matte painter: Double Negative
Mads Simonsen ... previsualization artist: The Third Floor
David Singer ... digital compositor: MPC
Tj Singh ... stereo compositor
Vivek Kumar Singh ... paint team lead
Maxime Sirven ... visual effects editor: MPC
Peter Skarratt ... visual effects editor
James Skilbeck ... visual effects artist
Dawid Skrodzki ... lighting technical director: MPC
Sally Slade ... pipeline technical director: Scanline VFX
Anton Smit ... visual effects artist: Double Negative
Jessica Smith ... stereo producer: Stereo D
Jessica Clare Smith ... digital compositor
Martyn Smith ... previsualization artist
Parker Smith ... stereoscopic compositor
Stephen J. Smith ... roto artist: Method Studios / roto/prep artist: The Senate VFX (as Steve Smith)
Cameron Smither ... digital compositor
Dan Snape ... digital compositor: Double Negative
Sanchit Soi ... visual effects coordinator
Vanesa Solas ... vfx production coordinator
Jean-David Solon ... matte painter
Yoan Souligoux ... visual effects artist
Robert Spaniolo ... visual effects artist: Double Negative
Daan Spruijt ... digital compositor
Laurent Srey ... digital compositor
Sriram ... digital compositor: MPC
P. Sriram ... digital compositor: MPC
Himanshu Srivastava ... modeling and texturing lead: MPC
Pascale St-Pierre ... matte painter: MPC
Mat Stace ... senior systems engineer: Method Studios
Angelo Stanco ... effects artist: Double Negative
Jim Steel ... 2D sequence lead (Double Negative)
Petter Steen ... visual effects artist
Thomas R. Steiner ... digital artist
David Stephens ... visual effects editor
Anna Stephenson ... motion capture artist
Andy Stevens ... visual effects editor: Method Studios
Jamie Stevenson ... visual effects producer
Mike Stillwell ... visual effects artist
David Stopford ... fx technical director: Scanline VFX
Alison Stott ... visual effects artist
Robert Stratton ... digital artist
Helen Streeter ... postvisualization artist
Mary Stroumpouli ... digital compositor: Double Negative
Alan Stucchi ... stereo compositor: qc
Mirek Suchomel ... lead compositor
Quentin Sur ... previs artist: The Third Floor
Richard Sur ... senior lighting td
Hemanth Surana ... Paint/Prep Artist
Richard Surridge ... lighting technical director
Stefan Susemihl ... compositor
Filip Sustek ... senior compositor: MPC
Santiago Svirsky ... lead digital artist: MPC
Stephanie Sweeney ... roto/paint supervisor: Method Studios LA
Attila Szalma ... head of envrionments: MPC
Ana Sánchez Tejera ... data wrangler (as Ana Sánchez)
Gaëlle Séguillon ... digital matte painter
Jeremy Séguin ... digital compositor
Daniele Tagliaferri ... senior lighting technical director: Method Studios
Faizal Taher ... lighting technical director (MPC)
Florent Taisne ... digital compositor: MPC
Helene Takacs ... stereoscopic production manager
Srinath Tammina ... 3d modeling and texturing artist: MPC
Gabriel Tan ... machmove artist: Double Negative
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Raymond Tan ... roto artist: Double Negative
Seng Kiat Tan ... matchmove artist: Double Negative (as Tan Seng Kiat)
Darcie Tang ... visual effects producer (Double Negative Singapore - as Darcie Muangman)
Chris Tay ... prep artist: Double Negative
Brandon Taylor ... stereo compositor
Christopher Taylor ... digital compositor
Eunice Taylor ... vfx production assistant: MPC
Kenzo Tee ... stereo matchmove artist
Jean-Yves Teillet ... lighting td: double negative
Dan Tellwright ... data i/o
Benoit Terminet Schuppon ... crowd technical director: Double Negative
Stephen Tew ... digital compositor
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Jason Thomas ... stereo compositor
Nacho Thomas ... environment technical director: MPC
Adrian Thompson ... lead effects artist
Andrew K. Thompson ... digital compositor
Mat Thompson ... visual effects production assistant: Double Negative
Nick Thompson ... visual effects coordinator
Lenin Thota ... lighting technical director: MPC
Jithendran Thottupurath ... matchmove rotoanim production coordinator: MPC
Mark Tica ... stereo alignment: Double Negative
Ashley Tilley ... lead digital artist
Zelda Tinska ... visual effects line producer: Double Negative
Steve Tizzard ... digital compositor
Vladimir Tkachenko ... senior effects technical director: MPC
Shermaine Toh ... prep artist: Double Negative VFX
Victor Tomi ... digital compositor: Method Studios london
Craig Tonks ... visual effects artist
Josselin Tonnellier ... fx lead: MPC
Fernando Tortosa ... research and development: Double Negative
Dennis Toufexis ... visual effects artist
Samantha Tracey ... visual effects production supervisor: Double Negative
Khuong Tran ... stereo compositor: Stereo D
Chris Treichel ... stereo production supervisor: Stereo D
Stefano Trivelli ... visual effects art director: Scanline VFX
Stephan Trojansky ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Adam Trowse ... digital compositor
Greg Tsadilas ... lighting technical director: Scanline VFX
Abbie Tucker-Williams ... visual effects producer
Niki Turpin ... compositor: Double Negative
Aleti Uday ... digital artist: MPC
Shraddha Uppu ... visual effects artist (as Shraddha.Uppu) (double negative)
Audrius Urbonavicius ... environment artist/matte painter: MPC
Jonny Vale ... visual effects marketing: MPC
Bojan Valjak ... matchmove
Gustav Vallin ... visual effects line producer
Josiah Van Arsdel ... stereo compositor
Leigh van der Byl ... texture lead: MPC
Nick van Diem ... crowd technical director: Double Negative
Jozef van Eenbergen ... software developer: MPC
John Van Hoey Smith ... digital compositor
Adam Vanner ... lead crowd artist
Alonso Varela ... visual effects artist
Sherin Varghese ... stereoscopic supervisor: Stereo D
Bhanu Varma ... matchmove td
Ville-Matti Vasama ... effects technical director: MPC
Robert Vassie ... visual effects coordinator: Peerless Camera Company
Anandan Vasudevan ... digital artist
Alejandro Vela-Castro ... roto artist: Double Negative
Rajesh Velayudhan ... matchmove & rotoanim artist: mpc
Lies Veldeman ... stereo alignment supervisor: Double Negative
Arpita Venugopal ... visual effects technical director: Double Negative
Giuliano Dionisio Vigano ... stereo supervisor
Sukumaran Lalithambika Vijin ... compositor: Double Negative
Pau Viladot ... digital compositor
Rubén Villoria ... effects technical director: MPC
Shiv Kumar Vishwakarma ... digital artist
Aude Vitrant ... department manager: MPC
Laura Voglesong ... visual effects
Sebastian von Overheidt ... digital compositor: Double Negative
Scott Vosbury ... senior digital compositor: Double Negative
Elise Voyer ... FX Department Manager: MPC
Nicolaus Waetjen ... stereoscopic compositor
Ghanshyam Sureshbhai Waghela ... Stereo fianling lead, Stereo D
Nigel Wagner ... digital matte painter: Double Negative
Mark Wainwright ... visual effects: technical director
Christian Waite ... visual effects artist
Sagar Wakankar ... digital artist: mpc
Adam Walker ... visual effects artist
Rosie Walker ... visual effects artist (as Rosie Shepherd)
Tara Walker ... digital compositor
Cait Walsh ... production assistant: Scanline VFX
Jordan Walsh ... lead effects technical director: Double Negative
Robin Walsh ... visual effects artist
Tim Walton ... visual effects artist
Jenny Wan ... compositor
Gongjin Wang ... matte painter
Pablo Wang ... stereo compositor
Ruiting Wang ... matchmove artist
Rebecca Waters ... cg sequence supervisor: Double Negative
Mark Webb ... visual effects production manager: Method Studios London
Kenneth Weide ... lighting technical director
David Welstead-Wood ... digital matte painter: MPC
Colin West ... effects technical director
Joseph West ... matchmove artist
Neil West ... lighting technical director / look dev artist
Christoph Westphal ... visual effects artist
Huw Whiddon ... roto/prep artist: Double Negative
Tom Whitehead ... visual effects artist
Kristofer Whitford ... roto artist/paint & prep: Double Negative
Stephanie Whitmarsh ... vfx td
Christopher Whittle ... visual effects artist: Double Negative
Michal Whitty ... visual effects coordinator
Amber Wilkins ... fx artist
Ross Lee Wilkinson ... lighting technical director
Will Van Dao ... roto artist: Double Negative
Mark Williams Ardington ... visual effects artist
Sam Williams ... roto artist
Sarah Williamson ... production coordinator: MPC
Tommy Williamson ... stereo supervisor: Scanline VFX (as Tom Williamson)
Gina Willis ... visual effects coordinator
Garrett Wilson ... visual effects editor: MPC
Matthew T. Wilson ... digital compositor (as Matt Wilson)
Philipp Wolf ... visual effects producer: ScanlineVFX
Derek Wolfe ... digital artist: MPC
Kai Wolter ... lead software engineer: MPC
Kai Wing Wong ... stereo roto artist
Kross Wong ... roto artist: Double Negative
Sauyan Wong ... data i/o manger
Stephen T.Y. Wong ... compositor: MPC (as Stephen Wong)
Anthony Wonsoff ... matte artist: Double Negative
Stephanie Woo ... stereoscopic compositor: Stereo D
Christian Wood ... compositor: Method Studios
James Woods ... visual effects production assistant: MPC
Kai Woytke ... lead compositor: MPC
Mark S. Wright ... visual effects editor: MPC (as Mark Wright)
Max Wright ... 2D Supervisor: Lola
Sammy Wu ... roto artist
Dane Wylie ... depth artist
Xye ... tracking
Anna Yamazoe ... lighting artist: Double Negative
Marvin Yanez ... stereoscopic roto lead
Cheng Yang ... machmove artist: Double Negative
Sheen Wei Yap ... lighting td
Jesús L. Yapor ... compositor
Roland Yepez ... senior character animator: Double Negative
Prince Yiadom ... rotoscope artist
Hasan Sedat Yildiz ... digital compositor: MPC
Vladimir Yordanov ... digital compositor: MPC
Leanne Young ... visual effects editor: Double Negative
Mark Young ... digital artist
Ahmed Yousry ... visual effects artist
Yak Hong Yung ... lighting td: double negative
Tim Zaccheo ... cg supervisor
Alessandro Zanforlin ... digital compositor: Double Negative
George Zargiannakis ... research and development: Double Negative
Zachariah Zaubi ... digital compositor: Scanline VFX
Lye Zechari ... matchmove artist: Double Negative
Rob Zeigler ... vfx editor - MPC
Dan Zelcs ... lead rigger: MPC
Nicholas Zissimos ... compositor
Gabriele Zucchelli ... animation supervisor
Monica Østbø Østgård ... visual effects coordinator: Double Negative
Manuel Agost ... software developer (uncredited)
Emil Alagjozovski ... paint artist (uncredited)
Darren Bailey ... operations assistant: Stereo D (uncredited)
Daniel Baker ... technology: Double Negative (uncredited)
Michael John Baker ... stereo roto artist: Double Negative (uncredited)
Jonathan Bird ... rendering td: Scanline VFX (uncredited)
Paolo Buzzetti ... stereoscopic assistant editor (uncredited)
Chandrasekhar ... digital artist (uncredited)
Stefano Cieri ... software developer: MPC (uncredited)
Michael Colburn ... element qc compositor (uncredited)
Kevin R Daly ... visual effects production manager (uncredited)
Kyle Fawcett-Shell ... research and development: Double Negative (uncredited)
Edward Ferrysienanda ... visual effects artist (uncredited)
Lince Francis ... senior matchmover (uncredited)
Noah Hamdan ... environment td/digital matte painter (uncredited)
Josh Handley ... compositor: element qc, Stereo D (uncredited)
Todd Isroelit ... visual effects executive: Fox (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul ... rotomation artist (uncredited)
Uday Joshi ... visual effects coordinator: MPC (uncredited)
Ian Lawson ... research and development: Double Negative (uncredited)
Edward McDonough ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Alexander Naud ... visual effects production assistant: (uncredited)
David O'Brien ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Prakash Pathak ... production and technical support (uncredited)
V. Gouri Shankar Rao ... visual effects (uncredited)
Peter Sumner ... research and development: Double Negative (uncredited)
Sokratis Synitos ... roto artist (uncredited)
Alexandros Theodosiou ... digital compositor: Peerless Camera Company (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Chris Wilson ... visual effects coordinator (uncredited)
Conrad Wood ... (visual effects: r&d, technology, studio, editorial & production support: Double Negative) (uncredited)

Stunts 

Ricardo Cruz Ardura ... stunts
Doug Adams ... stunts
Daryl Andrews ... stunt performer
Faycal Attougui ... stunt performer
Ivan Baena ... stunts
Rachelle Beinart ... stunt performer
Dani Biernat ... stunts
Pavel Bousek ... stunt performer / stunts
Russell Brandt ... stunts
Chloé Bruce ... stunt performer
Michael Byrch ... stunts
Tony Christian ... stunt performer
Stuart Clark ... assistant stunt coordinator / stunts
David Collom ... stunts
Rhye Copeman ... stunt performer
Jonathan Costelloe ... stunt performer
James Cox ... stunt performer
David Cronnelly ... stunts
Martin Csiaki ... stunts
Rob de Groot ... stunt performer
Ray De-Haan ... stunts
Julius Denem ... stunt performer
Kelly Dent ... stunts
Ivailo Dimitrov ... stunt performer
Ben Dimmock ... stunt performer
Levan Doran ... stunt performer
Samuel Elcastro ... stunts
Rick English ... stunts
Dan Euston ... stunt double: Commander Khyan / stunts
Balázs Farkas ... stunts
Bradley Farmer ... stunt performer
Pete Ford ... stunt performer
David Forman ... stunts
Amanda Foster ... stunt performer
Vladimir 'Furdo' Furdik ... stunts
Eduardo Gago Muñoz ... stunt performer
Camino García ... stunt performer
David Garrick ... stunts
Oliver Gough ... stunt performer
Ángel Gómez de la Torre ... stunt performer
Mark Henson ... stunts
Gary Hoptrough ... stunts
Dian Hristov ... stunts
Milan Hrvol ... stunts
Radoslav Ignatov ... stunt performer
Othman Ilyassa ... stunt performer
Rob Inch ... stunt coordinator
Rowley Irlam ... stunts
Erol Ismail ... stunt performer
Charles Jarman ... stunt performer
Ed Judge ... stunts
Laszlo Juhász ... stunts
Filip Kadlec ... stunts
Cristian Knight ... stunt performer
Ales Kosnar ... stunts
Maurice Lee ... stunts
Nathan Lewis ... stunt performer
James Lopez ... stunts
Paul Lowe ... stunt performer
Glenn Marks ... stunts
Tina Maskell ... stunts
Adrian McGaw ... stunt performer
Ivan Mica ... stunts
Casey Michaels ... stunt performer
Trayan Milenov-Troy ... stunt performer
Giedrius Nagys ... stunt rigger / stunts
Daniel Naprous ... stunts
David Newton ... stunt performer
Brian Nickels ... stunts
Carlos Núñez ... stunts
Peter Olgyay ... stunt performer
Antonio Oña Sánchez ... stunt performer / stunts
José Antonio Oña Sánchez ... stunt performer
Domonkos Pardanyi ... stunt double: Christian Bale / stunts
Sam Parham ... stunts
Radoslav Parvanov ... stunt performer
James Pavey ... stunts
Rob Pavey ... stunt performer
Ian Pead ... stunt performer
Peter Pedrero ... fire safety / stunts
Velizar Peev ... stunt performer
Martin Pemberton ... stunts
Rashid Phoenix ... stunt performer
Cedric Proust ... stunt double: Joel Edgerton / stunt performer
Dusan Prvy ... stunts
Antonio Ramirez Pequeño Oso ... stunt performer
Elitsa Razheva ... stunt performer
Florian Robin ... stunt double: Aaron Paul / stunts
Douglas Robson ... stunt performer
Tom Rodgers ... stunt performer
Martin Sandala ... stunts
Michael Sandala ... stunts
Stanislav Satko ... stunts
Nicholas Schodel ... stunt performer
Marcus Shakesheff ... stunt performer
Paul Shapcott ... stunts
Stefan Shopov ... stunts
C.C. Smiff ... stunts
Mark Southworth ... stunts
Shane Steyn ... stunt performer
Matthew Stirling ... stunt performer
Vencislav Stojanov ... stunt performer
Ryan Stuart ... stunt performer
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Levente Tamási ... stunts
Roy Taylor ... stunts
Lukas Tomsik ... stunts
Dorda Torda ... stunts
Juan Manuel Torres ... stunt rider
Marek Toth ... stunt performer
Martin 'Mato' Uhrovcik ... stunts
Stoyanov Vencislav ... stunt performer
Pablo Verdejo ... stunt performer
Miguel Villalba ... stunts
Kaloian Vodenicharov ... stunt performer
Andy Wareham ... stunt performer
Calvin Warrington-Heasman ... stunt performer
Reg Wayment ... stunts
Martin Wilde ... stunts
William Willoughby ... stunts
Leonard Woodcock ... stunts (as Len Woodcock)
Leo Woodruff ... stunt performer
Liang Yang ... stunts
Karanja Yorke ... stunt performer / stunts
Lewis Young ... stunts
Steen Young ... stunts / utility stunts

Camera and Electrical Department 

David Acereto ... "c" camera operator: second unit
Jonathan Ames ... video assistant
Igor Andrés ... video assist assistant
Ibon Antuñano ... camera operator: second unit, ending sequence
Ben Appleton ... digital imaging supervisor
Sarah Armstrong ... digital imaging technician: utility
Miquel Auguet ... second assistant camera: main unit
Barney Batchelor ... second assistant camera: Egypt
Víctor Benavides ... second assistant camera: second unit
Alex Bokhari ... assistant photographer
Kerry Brown ... still photographer
George Buckley ... electrician
Oriol Busquets ... additional focus puller
Diego Campos ... gennie operator
Miguel Campos ... generator set
Roberto Campos ... generator operator
Edu Canet ... video assist: second unit
Óscar Cano ... second unit grip
Salva Castellarnau ... second unit: key grip
Sean Connor ... underwater camera assistant
Malcolm Cooper ... second assistant camera: dailies
Richard Copeman ... first assistant camera: underwater unit
Eliot Coulter ... electrician
Alex Coverley ... dolly grip
David Cozens ... first assistant camera
Adam Dale ... aerial director of photography: additional photography
Gareth Daley ... 3d engineer / additional stereographer
Inesa De La Roche ... stills photographer: second unit
Beatriz Delgado ... second assistant camera: second unit
José Ramón Delgado ... focus puller: second unit
Russell Diamond ... dolly grip
David Domínguez ... camera operator
Adam Dorney ... second assistant camera: main unit
Simon Dunn ... second assistant camera: underwater unit
David Echeverría ... second camera assistant : second unit
Laurence Edwards ... head technician
Roberto Escudero ... rigging electrician
Zuriñe Etxebarría ... second assistant camera: main unit, Spain
Charlie Euston ... electrician
Álvaro Fernández Puig ... first assistant camera
Jesús Fernández Santa ... dolly grip (as Jesús Fernández)
Manel Fernández ... chargehand rigging electrician
Jordi Florensa ... first assistant camera
Dave Freeth ... libra head technician
Dan Gamble ... 2nd ac - egypt
Lee Godfrey ... russian arm operator
Stuart Godfrey ... dolly grip
Leigh Gold ... first assistant camera
James Goldman ... stereographer
Javier González Leonardo ... second unit: dolly grip
Álex González ... second assistant camera: main unit
Kenny Groom ... first assistant camera / first assistant camera: main unit
Olaf Guembe ... second assistant camera action unit
Luke Andrew Haddock ... video assist
Graham Hall ... camera operator
Jesús Haro ... digital imagining technician
Louise Harris ... second assistant camera: dailies
Jeroen Hendriks ... camera data supervisor
Peru Herrero ... rigging electrician
Des Hills ... russian arm precision driver
Al Hindley ... epk camera operator
Alice Hobden ... first assistant camera: underwater unit
Guillem Huertas ... first assistant camera
Larry Hurt ... stabilized head technician
Aaron Keating ... underwater lighting
Ryan King ... best boy: uk
Andy Laenen ... electrician
Mark Laidlaw ... electrician
Luis Lattanzi ... first assistant camera: dailies, main unit
Jonathan Maurice Lee ... key grip rigger (as Jonathan Lee)
Mary Lobb ... data wrangler
Aarón López ... first assistant camera
José Ángel Manrique ... grip: second unit (second unit)
Alexander Mansfield Martinez ... stereo production assistant
Guillermo Gil Martin ... camera trainee: main unit
Flavio Martínez Labiano ... director of photography: second unit
John Marzano ... aerial director of photography
Daniele Massaccesi ... steadicam operator
Nick Masters ... rf technician
Tommaso Mele ... key grip
Esther Mestres ... second assistant camera: second unit
Jamie Mills ... lighting technician
Álvaro Morales ... grip
Sergio Morilla ... rigging electrician
Julian Morson ... camera operator
Simon Muir ... best boy grip
Mundo Mulero ... grip: second unit
Spencer Murray ... first assistant camera: underwater photography
Imanol Nabea ... camera operator
Claudio Napoli ... stereo rig technician
Ryan Nguyen ... digital imaging technician
Ian Ogden ... grip trainee
Fernando Olano ... additional camera trainee: main unit
Mark Patten ... director of photography: additional photography: additional photography, second unit
James Paul Thomas ... best boy camera
Lee Perkins ... electrician
James Perry ... second assistant camera: main unit
John Perry ... 3d rig tech
Giorgio Pezzotti ... dolly grip
Raúl Peña ... lighting technician: spain
Ernesto Reguera ... digital imaging technician assistant
Pedro Ribeiro ... video assist assistant: special effects, dailies
Terry Richards ... standby rigger
José Luis Rodríguez ... gaffer: second unit, Spain / rigging gaffer
Hiram Ríos ... camera trainee
Juan Carlos Sandez ... first assistant camera
Víctor Sarasa ... electrician
Beau Scott ... central loader
Fulvio Segianni ... crane operator
Philip A.T. Smith ... 3D rig technician
Edgar Solé ... rigging electrician
Eric Solé ... rigging electrician
Adrian Spanna ... video assist operator: main unit
Stefan Stankowski ... camera operator
Alfredo Suárez Pana ... first assistant camera second unit (as Pana)
Ryan Taggart ... second assistant camera: main unit
David Tanner ... underwater electrician
Alexander Liam Taylor ... first assistant camera (as Alex Taylor)
Julio Vallejo ... camera operator
Tammo van Hoorn ... first assistant camera: Spain
Glyn Williams ... first assistant camera: ae / first assistant camera: aerial
Debora Witte ... electrician
Tim Wooster ... camera operator: underwater unit / underwater director of photography
Michele Abramo Puricelli ... russian arm technician (uncredited)
Tom Storey ... camera trainee: main unit, uk (uncredited)

Animation Department 

Fredrik Bengtsson ... lead animator
Debaprasad Bhowmik ... animation lead
Dan Blacker ... animator
Marlene Chazot ... animation technical director: MPC
Paul Chung ... animation supervisor
Evan Clover ... animator
Amaury Coljon ... animator
Josh Cooper ... animator
Susan Dehdari ... animator: MPC
Svein Ferkingstad ... animator
Carlos Fraiha ... animator
Ed Herft ... animator
Simon Irvine ... animator
Ben Krolick ... animator
Stafford Lawrence ... animation supervisor
Chris Lentz ... lead animator
Chaitanya Limaye ... animator
Sandra Lin ... animator
Ted Lister ... animator: MPC
Colin McEvoy ... senior animator
Pravanjan Mohanty ... lighting td: MPC
Benoit Moranne ... animator
Christopher Page ... animator: Double Negative
Giuseppe Pagnozzi ... layout artist
Peter Panton ... animator: previsualization
Matthieu Poirey ... senior animator
A. Martín Puentes ... animator
Fonzo Romano ... animator
Shuchi Singhal ... animator (MPC)
John Sung ... animator: Double Negative
Arda Uysal ... animator
Christoph Westphal ... digital artist
Ben Wiggs ... animator

Casting Department 

Solomon Artistes ... extras casting
Vanessa Baker ... adr voice casting
Alex Bokhari ... crowd casting director assistant
Manuel Capilla ... crowd casting director assistant: Almería
Pilar Casado ... crowd casting director assistant
Andrés Cuenca ... casting assistant: spain
Lauren Evans ... casting assistant
Jorge Guardado ... crowd casting director assistant: Almeria
Nerea Herrero ... crowd casting director assistant
Antonia Hidalgo ... crowd casting director assistant
Sally King ... child crowd casting
Diana Magan ... crowd casting director assistant
Pilar Moya ... crowd casting director: Almeria
Ashley Jade Parkes ... casting assistant
Adam Penny ... extras casting
Aaron Sampson ... casting camera operator
Maria Sanz Esteve ... crowd casting director: Fuerteventura
Robert Sterne ... casting associate
Erica Vega ... crowd casting director assistant / crowd casting director interpreter
Tonucha Vidal ... casting: spain
Anabel Vázquez ... crowd casting director assistant (as Anabel Vazquez)

Costume and Wardrobe Department 

Tanya Aanderaa ... costume maker
Charlotte-Rose Armstrong ... key costumer (as Charlotte-Rose Kay)
Kathryn Avery ... costume assistant
Russell Barnett ... stunt costumer
Nuria Barrio ... costume assistant: crowd
Fiona Barty ... costume sculptor
Jodie Bell ... trainee beader and embroiderer (as Jodie Knight)
Rebeca Bermúdez ... costume assistant
David Bethell ... Senior costume props
Tommy Blunkell ... stunt wardrobe
Louise Brand ... head of operations: 4DMax
Max Brennan ... costume gangsman
Sarah Brest ... principal costumer: Joel Edgerton
Sara Cabrera ... breakdown assistant
Giulia Chini ... costume maker
Michelle Chong ... jewellery maker
Henry Christopher ... senior leather worker
Estelle Cleary ... assistant cutter
Paul Colford ... stunt costumer
Jake Collier ... leather maker
Yolanda Collins ... crowd costumer daily
Kate Collis ... costume maker
Eleanor Cornford ... costume trainee
Alex Cox ... trainee costume maker
Andrea Cripps ... assistant costume designer
Katie Crooks ... trainee crowd costumier: daily
Ken Crouch ... costume supervisor
Saffron Cullane ... costume cutter/maker
Maria D'Agostino ... costume dyer and breakdown artist
Claudio D'Avanzo ... costume cutter/tailor
Stefano De Nardis ... associate costume designer
Dominic Meyrick-Brook ... leather worker trainee
Berel-Anne Evans ... chief breakdown artist / chief dyer
Eva Fervenza ... costumer: crowd
Adelaide Filippe ... costume maker
Kirsten Fletcher ... costume maker
Laizan Fung ... assistant costume armourer
María Garcés ... costume assistant
Vicky Garside ... jewellery maker (as Victoria Garside)
Leanne Geddes ... dyer breakdown artist
Warren Haigh ... costume props
Leah Hall ... costume maker
Belen Hernandez Sanchez ... costumer
Sarah Humphrey ... costume cutter
Sophie Hutton ... costume assistant
Angela O. Ibáñez ... costume assistant
Ángela Ibáñez ... crowd costume assistant (as Angela Ibañez)
Sonia Isla ... costumer: crowd
Anna Izquierdo ... crowd costumer
Fliss Jaine ... costume coordinator
Louis Joon ... costumer
Samantha Kent ... trainee costumer: crowd
Miranda King ... crowd costumer daily
Aurelia Laurenti ... assistant cutter
Diane Logel ... junior costume maker
Joanna Campbell Lynch ... wardrobe mistress
Susan MacKenzie ... assistant milliner
Annette Malone ... costume maker
Lorenzo Mancianti ... chief jewelry maker
Robyn Manton ... costume assistant
Penny McDonald ... costume assistant daily
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Stephanie Miles ... costume props trainee
Gabriella Morpeth ... crowd costumier
Alan Murphy ... jewellery maker
Caroline Nicholls ... costume breakdown artist
Leticia Palomares ... breakdown artist principals
Pamela Paolini ... costume breakdown artist
Nuria Pascual-Andujar ... costume coordinator: Spain
Marina Pedreño ... costume assistant
Cati Pensado ... costume assistant
Tim Perkins ... costume prop maker
Billy Prichard ... costume assistant
Koke Riera ... stunt costumer
Sarah Robinson ... assistant costume supervisor
Sarah Rose ... tack modeller assistant
Charlotte Sadler ... costume assistant
Eva Salas ... key costumer
Sian Samuel ... costume runner
Elisabete Santibañez ... costume assistant
Dorothy Sarafoglou ... costume buyer
Adriana Sardá ... crowd costumer
Poonam Shukla ... jewellery maker
Holly Smart ... costume design assistant
Cristina Sopeña ... costume supervisor
Jonny Stearn ... costume props
Hassan Taghriti ... costume coordinator: morocco
Deborah Tallentire ... costume maker
Victoria Taylor ... principal costumer: Christian Bale
Zoe Taylor ... apprentice costume maker
Anabel Temple ... costume buyer
Elizabeth Thompson ... costume modeller
Maurizio Torti ... assistant costume designer
Rebecca Tredget ... costume daily
Amanda Trewin ... set costumer
Bryony Tyrrell ... costume props maker
Maria Valls ... breakdown artist
Raúl Vargas ... costume breakdown assistant
José Vico ... crowd costumer
Edmund Woodward ... costume modeller
Damon Wridgway ... costume gangsman: dailies
Claudia Bradbury ... trainee costume maker (uncredited)
Alison Lyons ... junior crowd costumer (uncredited)
Erika Perotti ... wardrobe (uncredited)
Elizabeth Real ... armor (uncredited)

Editorial Department 

Milton Adamou ... stereoscopic post executive: Deluxe 3D Stereo D
Elise Anderson ... apprentice editor
Lucie Barbier ... digital intermediate assistant (as Barbier Lucie)
Mike Boers ... digital negative consultant
Zoe Bowers ... assistant editor
Paolo Buzzetti ... second assistant editor
David Cowles ... stereo editor: Stereo D
Liam Donaghy ... avid technician
Travis Flynn ... digital intermediate color assistant
Laurence Johnson ... first assistant editor
James Long ... digital intermediate producer
Manuela Lupini ... editorial production assistant
Andrew Merlino ... on-line editor
Nick Monton ... snr digital intermediate producer/supervisor
Stephen Nakamura ... digital intermediate colorist
Cheryl Potter ... associate editor
John Quartel ... digital intermediate technologist
Stephen E. Rivkin ... additional editor
Justin Tillett ... digital on-line editor
Dado Valentic ... color scientist
Daniel André ... digital cinema mastering: IMAX (uncredited)
Kate Morrison-Lyons ... digital workflow supervisor (uncredited)
Arianna Shining Star Pane ... color assistant (uncredited)

Location Management 

Pedro 'Tate' Aráez ... location manager
Tom Asquith ... location manager
Duncan Broadfoot ... assistant location manager
Juan Antonio Clemente ... assistant location manager
Giles Edleston ... location manager: Egypt
Karim Ferrero ... location assistant
Richard Hill ... location manager: Canary Islands
Sarah Hunt ... location construction accountant
Matt Jones ... location manager: Spain
Antía León Castro ... assistant location manager
Philip Lobban ... locations scout
Davide Manera ... assistant location coordinator
Izaskun Montilla ... location manager
Lindsey Powell ... assistant location manager
Félix Rosell ... location manager
Miriam Ruiz Mateos ... assistant locations
Charlie Simpson ... location unit manager: Spain and Canaries
Ahmed Sobhy ... location manager: Egypt
Julia Tomlinson ... assistant location manager: Fuerteventura
Hesham Abu Zeid ... location manager: Egypt

Music Department 

Jon Alexander ... assistant score engineer
Ryan Huntley Andrews ... trailer music
Raquel Andueza ... additional vocals
Dragos Balan ... musician: solo cello (as Dragos Balán)
John Barrett ... assistant to score mixing engineer / protools scoring engineer
Mark Berrow ... musician: violin
Rachel Bolt ... viola
Or Chausha ... trailer music
Stefano Civetta ... assistant score engineer
Peter Cobbin ... additional score recording and mixing
Mark Denis ... composer: trailer music
Nicholas Dodd ... conductor / orchestrator
Geoff Foster ... score mixer
Vanessa Garde ... additional arrangements
Helen Greenwood ... musician: ethnic soloist
Harry Gregson-Williams ... composer: additional music
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Stuart Hall ... musician: ethnic soloist
Jan Hendrickse ... musician: ethnic soloist
Greg Hooper ... orchestration assistant
Robert Houston ... music editor
Toby Hulbert ... protools scoring engineer
Connor Hutton ... assistant to the orchestrator / orchestration assistant
Lewis Jones ... assistant mixing engineer
Matt Jones ... score assistant engineer
Federico Jusid ... composer: additional music
Paul Kimber ... musician
Alastair King ... orchestrator
Tony Lewis ... music editor
London Voices ... choir
Baaba Maal ... featured soloist
Steve Mair ... musician: double bass
Dorina Markoff-McNulty ... musician
Felipe Milano ... music prep
Perry Montague-Mason ... orchestra leader (as Perry Montague Mason)
Rebecca Morellato ... music production executive
Anele Onyekwere ... additional music production
George Oulton ... assistant score engineer
Ben Parry ... choir director
Javier Paxariño ... musician: ethnic soloist
Tom Pigott Smith ... musician: violin
Dimitri Psonis ... musician: ethnic soloist
Javier Romero ... musician: solo cello
Haig Sarikouyoumdjian ... musician: ethnic soloist (as Haig Sarikouyoumdjan)
Jill Streater ... supervisor music copyist
Pablo Trujillo ... additional music production
Kirsty Whalley ... additional score editing and mixing
Richard Whitfield ... music editor
Jonathan Williams ... musician: solo cello
Dhaffer Youssef ... featured soloist (as Dhafer Youssef)
Danielle Diego ... music executive (uncredited)
Aleksandar Dimitrijevic ... composer: trailer music (uncredited)
Stephanie Economou ... score recordist (uncredited)
Patrick Houlihan ... music executive (uncredited)

Transportation Department 

Paul Allen ... unit driver
Ramón Alonso ... transportation captain: Spain
Ana G. Aristegui ... personal driver
Dean Arlen ... driver: dailies
Jamie Barham ... driver sigourney weaver
Martin Birmingham ... transport manager: UK
Terry Blyther ... night transport manager
Mariano Burattini ... driver: cast
Jimmy Carruthers ... driver: cast
Malcolm Cooper ... driver: camera truck
Lucia Corbacho ... driver
Steven Day ... transportation captain
Patricia de la Uz ... transportation coordinator
Paul Deluce ... driver: unit minibus
Mark Dilliway ... driver: producer
Henry Dray ... transportation manager
Rob Dunbar ... acton vehicle technician
Marina Entero ... driver
Paloma Espinós ... driver
Stewart Fannon ... driver: Mr. Scott
Melina Frías ... transportation coordinator: Canary Islands
Luis Gamazo ... driver: cast
Juan Gabriel García ... driver
Gonzalo Hernández Viciana ... driver
Lee David Hollingsworth ... transportation coordinator
Laura Holman ... driver
David Louis Jones ... transportation coordinator
Andrés Leal ... transportation coordinator
Ted Leaning ... driver
Kiko Medina ... driver
Iraida Villegas Mendez ... assistant transportation coordinator: Canary Islands
Ashley Jade Parkes ... driver: cast
Ellen Parkes ... transport captain
Ismael Pascual ... spanish division: pa/driver
Aline Rajan-Harjani ... transportation coordinator
Raquel Ramos ... driver
Antonio Ramón ... arthur max driver: Spain
Carl Redmond ... driver
Laurence Romera ... driver
Reyes Romero ... driver
Lee Rosella ... driver: cast
Estela Torres ... driver
Paul Wambach ... transportation captain
Rob Willoughby ... construction driver
Sara Wolff ... cashier transport department

Other crew 

Amy Arce ... assistant: Ridley Scott
Yeray Armas ... extra/figuration
Samantha Arnold ... production coordinator: Canary Islands
Mohamed Atbir ... production assistant
Julie Austin ... child acting coach
Paty Avila ... key accounts pa
Pip Ayers ... epk director
Tariq Babelly ... production coordinator: Egypt
Daisy Baldry ... key crowd production assistant: UK
Christie Barber ... Assistant Construction Accountant
Juanjo Bargues ... Extras Accounts Payroll: emply
Garrett Basch ... production executive
Mark Beaumont ... location accountant: Spain and Canary Islands
Deborah Binder ... cast production assistant: main unit
Lisa Birch ... assistant to diving coordinator
Richard Blenkiron ... stand in: Malak
Ryan Bohan ... assistant production coordinator
Dave Booys ... scuba diver: Diving Services UK
Sarah Brook ... assistant accountant: UK
Julie Burnham ... studio nurse
Simran Singh Buttar ... film extra
Unjoo Lee Byars ... main titles producer
Priscila Calero ... accountant assistant: Priscila Gonzalez
Roisin Carty ... dialect coach
Nicole Chapman ... horse department coordinator
Julia Chiavetta ... script supervisor: second unit
Peter k Christopher ... armory maker
Sam Chung ... production it
Jacinto Cirbián ... second assistant accountant: Canary Islands
Meghan Cirillo ... titles: producer
Samuel Martin Cook ... additional crowd production assistant
Kyle Cooper ... title sequence designer/creative director
Emily Cordier ... assistant production coordinator
Greg Corke ... supervising armorer
María Cuenca ... unit key nurse: Spain
Patrick Cullen ... military trainer
Steve Cummings ... armorer
Tony Davis ... key production coordinator
Jose Antonio de la Rosa Degrelle ... second assistant accountant: Spain and Canary Islands
Charles de Lauzirika ... epk producer
Manuel Díaz Herrero ... production assistant
Irene Díaz ... key crowd production assistant
Peter Eardley ... cost accountant
Chloe Edmonds ... film extra
Begoña Edreira Pérez ... payroll accountant: Canary Islands
Lorraine Edwards ... production coordinator: unit locations
Charlotte Farrar ... assistant accountant
Manuel Fernández-Arango ... office production assistant
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Carla Gale ... cashier
Luis Gamazo ... assistant: actor
Linda Gamble ... unit publicist
Eli Gavete ... production secretary
Luc Gavigan ... crowd production assistant: UK
Anna Golin ... assistant: Michael Schaefer
Cristian Guijarro ... accounts runner
Alberto Gutierrez Gonzalez ... health and safety advisor
Mar Henche ... production accountant: Spain (Mainland and Canary Islands)
David Higgins ... Cast Trainer & Physical Therapist
Jonny Hodgetts ... additional set production assistant
Todd M. Hofacker ... assistant: Ben Kingsley (as Todd Hofacker)
Richard Hooper ... master armorer
Hannah Ireland ... assistant: Mark Huffam
Rebecca Islip ... leather breakdown trainee
Christopher Jaciow ... stand-in: Joel Edgerton
Dylan Jones ... horse rider
John Jones ... armourer/model maker
Trisha Joyce ... ambulance
Sam Kalidi ... voices
Monika Klich ... key crowd base production assistant
Simmoney Kloszewski ... base production assistant
Catherine Laine ... set production assistant: additional photography
Enric Llopis ... assistant accountant
Alan Lloyd ... technical advisor (Doctor)
Cazzie Loveday ... security
Juan Antonio López ... lead wrangler
Diana Magan ... assistant extras coordinator: Spain
Chor Man ... production assistant
Jo Marriott ... stand-in: Sigourney Weaver
Kati Martí Donoghue ... travel coordinator
Aaron Mayo ... production assistant
Juan Ramón Molina ... armorer
Laura Muro Javaloyes ... production coordinator
David Murrell ... dive coordinator
Debra Moore Muñoz ... assistant: Jenno Topping (as Debra Moore)
Daniel Naprous ... horsemaster
Isabelle Neron ... extras payroll accountant: Mainland & Canary Islands, Spain.
Becky Newberry ... accounting clerk
Laurens Nockels ... senior sculptor: props
Carolyn O'Reilly ... shipping coordinator
David Ocaña ... assistant basecamp manager: Canary Islands
Sade Okunade ... production coordinator
Noemi Oliete ... cashier
Rocio Oliver ... accommodation coordinator / assistant production coordinator
Hernan Ortiz ... horse trainer
Aaron Pagniano ... office production assistant
Ana Palacios ... assistant production coordinator: Spain
Miguel Pariente ... payroll assistant accountant
Maggie Phelan ... production accountant
Andrew Philips ... caterer
Juan Ramírez ... key p/a: Spain
Sara Rastogi ... assistant: Michael Schaefer
Patrick Reese ... assistant: Peter Chernin
Patricia Reid-Douglas ... french work permit coordinator
Tom Reynolds ... key set production assistant
Keith Robbins ... caterer
Maria Robbins ... caterer
Shane Roberts ... Safety Diver
Jordi Roca Agut ... production assistant
Ricardo Rocca ... horse rider
Nauzet Rodriguez ... vip coordinator
Laurence Romera ... picture double: John Turturro
Alba Romero ... cast production assistant
Virginia Romero ... researcher
Paul Rose ... caterer
Olly Rowland ... horse rider
Federico Rozadillas ... basecamp manager
Richard Ruck ... head of security / set security
Nancy Ryan ... executive assistant: Ridley Scott
Helen Seery ... production accountant
Samantha Seivwright ... horse dept
Mercedes Selgas ... assistant accountant
Chiky Serrano ... crowd production assistant
Samuel Sharpe ... travel coordinator
Dave Shaw ... diving coordinator
Neville Shulman ... special advisor: Ridley Scott
Nick Snookes ... on-set veterinarian
Danny Spencer ... behind the scenes
Kirsty Squibb ... production secretary
Andy Stephens ... aerial operations manager
Jonjo Stickland ... marine crew
Matthews Street ... chef to director & primary cast
Uxue Sáenz ... production assistant
Xenia Taylor ... script supervisor assistant
Anna Tennant ... animal trainer
Mel Thompson ... assistant: Christian Bale
Rob Townsend ... fire safety officer
Andrea Trigo ... production assistant
Drew Walker ... caterer
Scott Willman ... stereoscopic alignment
Charlie Yaho ... caterer
Mark Young ... digital artist
Paul Zieleniec ... assistant accountant: Spain and Canary Islands
Jhonny Zurita ... set production assistant: dailies, second unit, UK
Tyler Atkinson ... digital distribution (uncredited)
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet, Wifi Engineer & IT Support (uncredited)
Guillaume Morin ... coordinator (uncredited)
Alexander Phoenix ... systems administrator (uncredited)
Kori Sparks ... assistant to director (uncredited)
Daniel Yi ... 4D Editor (uncredited)

Thanks 

Tony Scott ... dedicatee

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page